Pavol Lupták: Argentinci už na to přišli
Zvolení Mileie je ukázkou toho, že většina lidí v Argentině chápe, že stát není řešením, ale hlavním problémem.
Z centra Buenos Aires srdečně blahopřeji všem Argentincům k výsledku demokratických voleb (ačkoli nejsem jejich příznivcem).
Volební účast zde byla opravdu vysoká (76 %).
Než začnete číst hovnomety českých a slovenských médií o tom, že Milei je ultrapravicový fašista, který chce nastolit diktaturu, prostudujte si jeho volební program (zejména ten ekonomický).
Volit jeho protikandidáta (Massu) znamenalo hlasovat pro pokračování dramatického hospodářského úpadku a hyperinflace, s nimiž se Argentina potýká již desítky let (Massa za to byl jako ministr hospodářství přímo zodpovědný).
Ano, mnoho Argentinců volilo Mileia ze zoufalství, protože už neměli co ztratit - socialisté jako Massa jim zničili život hyperinflací a udělali z Argentiny zemi s nejhorším hospodářským úpadkem v Latinské Americe (v současnosti horším než ve Venezuele).
Evropští politici jako kovaní socialisté Massu samozřejmě podpořili, protože je pro ně nepředstavitelné, že by se Argentina mohla stát vzorem minimálního, štíhlého a lépe fungujícího státu - Milei plánuje zrušit většinu státu, propustit většinu státních úředníků, zrušit většinu ministerstev, zrušit většinu daní a zastavit inflaci pomocí dolarizace.
Až vám budou slovenská a česká média tvrdit, že Milei je populista, vězte, že populismus v Argentině v současné době znamená zrušení všech sociálních balíčků, zrušení nefunkčního veřejného zdravotnictví a zavedení tržních cen bez státních dotací.
Populismus v případě Mileiho znamená, že chce zrušit všechny sociální dávky, protože Argentinci pochopili, že státní sociální dávky jsou nejdražší a už léta na ně doplácejí hyperinflací.
Populismus u Mileiho znamená, že chce ukončit vztahy se socialistickými totalitními zeměmi, jako je Venezuela nebo Čína (na což evropští politici, kteří jen žvaní o právech Ujgurů, nemají koule).
Ano, Milei je emočně labilní člověk a má mnoho temných stránek (je pro zákaz potratů, protože lidský život počítá od okamžiku početí, je proti drogám, protože si myslí, že jejich legalizace by zatížila veřejné zdravotnictví, které hodlá zrušit). Proto nemá mezi libertariány jednoznačnou podporu.
Není vůbec jisté, zda se mu podaří prosadit svůj radikální program. Mnoho lidí si myslí, že nikoli.
Pokud se mu nepodaří Argentinu dolarizovat a výrazně omezit hroutící se socialismus, je možné, že se myšlenky minimálního státu přenesou do dalších latinskoamerických socialistických států.
Zvolení Mileie je ukázkou toho, že většina lidí v Argentině chápe, že stát není řešením, ale hlavním problémem. Že socialismus nefunguje a v Argentině zcela selhal.
Mělo by to být také jasným signálem pro ekonomicky stagnující EU, že pokračování ve zvyšování daní, inflaci, nových regulacích a dalších zásazích do svobody Evropanů je cestou do pekel.
Argentinci už na to přišli.