Operace Choke Point 2.0: Jak se USA snaží potlačit kryptoměny
Americká vláda využívá bankovní sektor k organizaci sofistikovaného a rozsáhlého zásahu proti kryptoměnovému průmyslu.
Během nedávného slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů byl předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell dotazován ohledně tzv. Operace Choke Point 2.0 - údajné snahy Bidenovy administrativy, kterou republikán Warren Davidson popsal jako "zaměřenou zejména na blokaci lidí, kteří jsou v nemilosti /.../ současné /.../ výkonné moci".
Warren Davidson Powellovi řekl, že hovořil s několika bankéři, kteří uvedli, že "nikdy neviděli vyšší míru regulační zátěže, usměrňovacích pokynů a formování aktivit na trhu ze strany regulátorů". Davidson tím narážel na skutečnost, že americká vláda využívá bankovní sektor k organizaci sofistikovaného a rozsáhlého zásahu proti kryptoměnovému průmyslu.
Co je to Operace Choke Point?
Tuto zvýšenou kontrolu přisoudil tzv. operaci Choke Point 2.0, což měl být odkaz na údajné rozšíření operace Choke Point 1.0. První Operace Choke Point byla snahou o blokaci účtů za Obamovy éry, která začala v roce 2013 a snažila se zabránit přístupu k bankovním službám obchodníkům se zbraněmi, poskytovatelům půjček na splátky a dalším společnostem, které byly považovány za "vysoce rizikové".
V roce 2017 se prezidentu Trumpovi a republikánským zákonodárcům, jako je republikán Blaine Luetkemeyer, podařilo Choke Point na čas zastavit, ale jedním z prvních kroků Bidenova Úřadu kontrolora měny bylo zrušení pravidla Briana Brooka o spravedlivém přístupu, které zakazovalo politickou diskriminaci v bankovnictví. Bidenovi náměstci tedy navázali tam, kde Obamovi regulátoři skončili.
Někteří lidé z kryptoměnového průmyslu tvrdí, že operaci Choke Point 2.0 nyní provádí Bidenova administrativa s cílem především odradit banky od obchodování s kryptoměnovými firmami.
Snaha kontrolovat kryptoměny
"Když mají lidé skutečně pocit, že nějaká třetí strana bude řídit nebo formovat jejich peníze, nevěří jí," řekl Davidson během slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů. "Chci říct, že /…/ nedostatek důvěry je součástí toho, proč dnes nepoužívají náš bankovní systém. Ve skutečnosti je to součást přitažlivosti prostoru digitálních aktiv..."
Davidson poté zatlačil na Powella, zda finanční regulátoři využívají své pravomoci ke kontrole třetích stran. "Pokud nedodržujete regulační režim, nemůžete provozovat podnikatelskou činnost v oblasti finančních služeb, je to tak?" zeptal se Davidson Powella. "Je to tak," potvrdil Powell.
Davidson navázal dotazem na Powella ohledně jeho nedávných výroků o digitálních aktivech, která představují systémové riziko pro finanční systém. Powell tyto komentáře obhajoval tím, že "blockchainy bez povolení... byly nástrojem podvodů".
Davidson však zareagoval sdělením, že vlastní zpráva Federálního rezervního systému tvrdí, že podvody založené na blockchainech činí pouze 0,24 % - což je statistika, která podle Davidsona představuje "zlomek toho, než jak je tomu u amerického dolaru".
Pokračující koordinované úsilí Bidenovy administrativy prakticky u všech finančních regulátorů v USA, jehož cílem je odepřít kryptoměnovým firmám přístup k bankovním službám, podrobně popisuje článek od Nica Cartera: Operace Choke Point 2.0 je v plném proudu a na mušce je kryptoměna.