Nezávislá média kritizují pokrytí nepokojů v Los Angeles
Video: Surové záběry střetů. Kritici varují před dvojím metrem médií i při vymáhání práva.
Los Angeles, 12. června 2025 - Protesty proti imigračním zátahům v Los Angeles pokračují již šestý den. Demonstrace začaly v pátek po razii agentů ICE (Immigration and Customs Enforcement - amerického úřadu pro imigraci a celní správu) na několika místech ve městě a postupně se rozšířily do centra Los Angeles.
Nezávislý magazín Racket News ve svém článku ze čtvrtka kritizuje způsob, jakým hlavní média informují o nepokojích. Podle novináře Grega Collarda média opakují strategii z roku 2020, kdy proběhly protesty Black Lives Matter.
Bagatelizace v nové podobě
"Od té doby, co v Los Angeles minulý pátek vypuklo násilí, jsou všude patrné snahy bagatelizovat rozsah a význam nepokojů," píše Collard. Odkazuje na novináře Matta Taibbiho, který ve svém úterním příspěvku zmínil, že mainstreamová média znovu používají přístup z roku 2020. Tehdy se fráze "převážně mírumilovné" objevovala v řadě článků o protestech Black Lives Matter, a to i když byly doprovázeny násilím.
"O pět let později je 'převážně mírumilovné' - nebo alespoň nějaká jeho obdoba - znovu v módě," píše Collard.
Současně ale média podle Racket News používají nyní i geografickou relativizaci. "Tentokrát je tu ještě jiný narativ: většina LA je v pořádku, protože protesty probíhají pouze v 'části' centra," cituje Collard zpravodajství CNN.
Starostka Los Angeles Karen Bass uvedla, že "nepokoje, které se staly, se odehrávají v několika blocích v centru města. Není to celé centrum a není to celé město."
Vedle "převážně mírumilovných" protestů je tedy podle Collarda používán také narativ "převážně normální stav jako obvykle".
Video dokumentace ukazuje rozsah násilí
Magazín Racket News publikoval třináct minut dlouhé video, které poskytuje nefiltrovaný pohled na střety mezi LAPD a anti-ICE demonstranty. Video odhaluje podstatně intenzivnější násilí, než jak jej prezentují hlavní média.
"Sami si můžete udělat úsudek, jak moc na tomto rozdílu záleží," komentuje Collard kontrast mezi mediálním rámováním protestů a realitou zachycenou ve videu.
"Není to chaos, ale záměrná inverze"
Investigativní novinář Michael Shellenberger z magazínu Public, který žije v Berkeley u San Franciska (asi 600 kilometrů od Los Angeles), tvrdí, že nepokoje nejsou náhodným výbuchem násilí, ale logickým důsledkem kalifornské politiky posledních dekád. Podle něj demokraté postupně přestali vymáhat zákony proti bezdomovectví, obchodování s drogami, krádežím i nelegálnímu překračování hranic.
"Ve jménu soucitu progresivisté demontovali základy veřejného pořádku," říká Shellenberger. Kritizuje reakci politiků na nepokoje - zatímco demonstranti útočili na policisty cihly a pyrotechnikou, guvernér Newsom označil nasazení národní gardy za "podněcující" a starostka Bass také odsoudila federální zásah namísto odsouzení násilí demonstrantů.
Shellenberger varuje před dvojím metrem: "Pokud zapálíte auto v bohaté Beverly Hills, sousedé budou požadovat vaše zatčení. Pokud to samé uděláte v chudém východním LA s politickým heslem na rtech, je to protest."
Podle Shellenbergera kalifornští demokraté vytvořili systém, kde stát vzdal ochranu běžných občanů před chaosem, ale přitom mnohé poslušné zákona kontroluje. Jako příklad uvádí Shellenberger pandemická opatření, kdy lidé sice potřebovali očkovací průkaz, aby mohli vstoupit do kavárny, ale současně mohli kouřit fentanyl na chodníku před ní.
"Toto není zmatek, je to záměrná inverze," uzavírá Shellenberger s tím, že kalifornská levice chce demontovat americký právní systém.
Reportáž The Free Press: Neobvyklá eskalace a netypičtí protestující
Novinář Leighton Woodhouse z The Free Press rovněž poskytuje reportáž přímo z místa nepokojů. Popisuje, jak demonstranti házeli na policii na dálnici 101 kameny "dostatečně velké na to, aby zabily", a používali komerční pyrotechniku, která "zněla jako bomby". Podle jeho pozorování policie metodicky vybírala cíle přes zaměřovače a střílela na ně gumovými projektily.
Woodhouse zdůrazňuje, že na rozdíl od typických protestů, kde násilí postupně eskaluje, tentokrát demonstranti "eskalovali rovnou k opravdovému násilí". Většina násilných protestujících nebyli podle něj typičtí antifa aktivisté, ale běžní lidé motivovaní strachem z imigračních zátahů.
"Viděl jsem lidi, kteří chtěli zranit nebo dokonce zabít policisty," píše Woodhouse. Přestože tato část demonstrantů byla v menšině, celá situace podle něj "působila jako bomba těsně před výbuchem".
Woodhouse také píše o zastrašování novinářů. Když fotografoval nemaskované demonstranty, byl nucen fotografie smazat pod výhrůžkou: "Vymaž ty fotky, nebo tě rozm*dáme."