Max Raskin: Pravý americký 'Den osvobození' konečně přichází
Může to znít jako technikálie, ale jedná se o jednu z velkých ideologických bitev naší doby: boj mezi Keynesem a Hayekem.
Překlad původního článku ze serveru thefp.com
Nejsem žádný stařec, ale co se kryptoměn týče, už jsem toho zažil hodně. Kryptoměnami se zabývám od roku 2010 a téměř deset let vedu kurz o digitálních měnách na Newyorské univerzitě. Za tu dobu jsem zažil boom i propady, skandály i zatýkání a neustále se měnící obsazení kryptoměnových hrdinů a padouchů. Bitcoin je nyní na historickém maximu – v době psaní tohoto článku 120 000 dolarů – ale cena není to podstatné. Podstatné je, že bitcoin navždy změnil podstatu peněz.
Žádné z divokých příběhů – od vzestupu a pádu Sama Bankmana-Frieda po uzavření drogového trhu Silk Road – nemění základní dynamiku, která existuje od zrodu kryptoměn 3. ledna 2009, kdy Satoshi Nakamoto spustil síť Bitcoin. Ve společnosti, která směřovala k větší centralizaci, menší svobodě a soukromí, vynález bitcoinu dal v této zemi vzniknout nové éře finanční svobody.
Letos však bude vše jinak. Federální vláda se totiž poprvé chystá přijmout širokou legislativu, která se bude zabývat výhradně kryptoměnami. Tento přelomový okamžik by mohl nastat již tento týden, který republikáni v Sněmovně reprezentantů nazvali „Crypto Week“.
Ve svém prvním komplexním přístupu k soukromým digitálním měnám hledá federální vláda USA způsoby, jak tuto technologii podpořit, nikoli zakázat.
Zákonodárci se chystají hlasovat o třech návrzích zákonů (jeden již schválil Senát), které se zabývají výhradně kryptoměnami. Návrhy se týkají tří témat – stabilních kryptoměn, regulační pravomoci nad kryptoměnami a zákazu digitální měny centrální banky (CBDC). Jedná se o důležitá témata pro legislativu a o detailech každého z nich se bude hodně psát, ale celkový obraz je následující: Ve svém prvním komplexním přístupu k soukromým digitálním měnám hledá federální vláda USA způsoby, jak tuto technologii podpořit, nikoli zakázat. To je opravdu pozoruhodné. Mnozí z nás si pamatují, jak senátor Chuck Schumer v roce 2011 vyzýval k zákazu bitcoinu, protože se používal k obchodování s drogami.
Pokud se tyto návrhy stanou zákonem, bude to splnění slibu: prezident Trump vedl kampaň jako dědic kryptoměnové revoluce a podle toho také vládne. Jak rádi zdůrazňují mnozí jeho političtí oponenti, činí tak v době, kdy se jeho rodina stále více angažuje v tomto odvětví. Ačkoli skutečné střety zájmů a nepatřičné jednání si zaslouží pozornost, proti prezidentovi nebylo vzneseno žádné konkrétní obvinění. Zaměření se na tuto část příběhu může zastřít mimořádnou změnu, která se právě odehrává.
Během kampaně si Donald Trump vybral vhodnou příležitost k představení své komplexní filozofie kryptoměn: národní sjezd Libertarian Party. Představil tři základní postoje: kategorické odmítnutí digitální měny centrální banky, ochranu práva na vlastní správu digitálních aktiv a odpor proti represím SEC vůči kryptoměnám. Všechny tyto postoje odrážejí původní libertariánský étos bitcoinu.
Právě tento étos vedl Satoshi Nakamota, pseudonymního tvůrce bitcoinu, k tomu, aby před 16 lety spustil první decentralizovanou digitální měnu. Během finanční krize v roce 2008 se centrální banky po celém světě pustily do bezprecedentního kvantitativního uvolňování, což znamená, že vytiskly nebývalé množství peněz. Ať už to byla moudrá politika, měla to důsledky pro těžce vydělané peníze lidí: čím více dolarů vytisknete, tím menší má dolar hodnotu.
Když Nakamoto spustil bitcoin, výslovně se zmínil o své filozofii:
„[Bitcoin je] z libertariánského hlediska velmi atraktivní, pokud jej dokážeme správně vysvětlit. Já jsem ale lepší v kódování než ve slovech.“
Hlavním příslibem kryptoměn vždy byla forma peněz, která není kontrolována žádnou centrální bankou. Na rozdíl od dolarů nebo eur software, který bitcoiny vydává, tak činí předvídatelně a bez ohledu na politické úvahy. Tímto způsobem bitcoin okamžitě oslovil některé zastánce zlata, kteří hledali stabilitu a politickou nezávislost.
Tato perspektiva nezávislosti učinila z kryptoměn rostoucí politické téma, zejména v USA, zemi skeptické vůči politizovaným institucím, včetně politizovaného finančního systému. V roce 2024 se stala tématem prezidentské kampaně. Trump důrazně prosazoval argument, že kryptoměny jsou nástrojem finanční svobody a boje proti cenzuře a sledování. Rodina Trumpů často poukazuje na to, že ztráta bankovních účtů a pojištění byla katalyzátorem jejich zájmu o kryptoměny. Naproti tomu Kamala Harrisová a Joe Biden byli skeptičtí vůči finančním inovacím, které oslabují moc federální vlády kontrolovat finanční systém a chránit spotřebitele.
Kryptoměnový průmysl a jeho příznivci utratili za volby stovky milionů dolarů a nyní vidí, že se jejich úsilí vyplácí. Co za tuto investici získali? Zatím to není tolik to, co prezident Trump udělal, ale spíše to, co neudělal a koho jmenoval. V čele kryptoměnové iniciativy v administrativě stojí David Sacks, přítel Petera Thiela a Elona Muska, který byl jmenován poradcem Bílého domu pro umělou inteligenci a kryptoměny.
Jedno z prvních nařízení prezidenta Trumpa se týkalo digitálních měn centrálních bank. Země jako Čína a Rusko se plně zapojily do digitálních měn centrálních bank, částečně proto, že umožňují vládám větší kontrolu nad měnovou politikou prostřednictvím cílených injekcí likvidity, ale také proto, že dávají centrálním bankám možnost sledovat individuální retailové účty občanů a cenzurovat i dotovat bankovní účty preferovaných politických skupin. Spojením těchto dvou věcí si lze snadno představit vládu, která může stanovit různé úrokové sazby pro skupiny podporující právo na život nebo právo na potrat, nebo dokonce pro jednotlivce, nebo může přímo odpustit půjčky oblíbeným politickým blokům.
Může to znít jako technikálie, ale jedná se o jednu z velkých ideologických bitev naší doby: spor Keynese a Hayeka o to, zda by peníze měly být poskytovány trhem, nebo zda jsou výtvorem a majetkem státu. Rozdíly mezi jednotlivými stranami jsou jasné.
Prezident Biden vydal v roce 2022 výkonné nařízení, kterým nařídil federálním agenturám pokračovat v prozkoumávání možnosti vydání takové měny, zatímco řada demokratů ve Sněmovně reprezentantů podpořila myšlenku digitálního dolaru spravovaného americkou poštovní službou. Donald Trump téměř okamžitě po svém nástupu do úřadu vydal výkonné nařízení, kterým zakázal výkonné moci podnikat jakékoli kroky směřující k vydání digitální měny centrální banky.
V otázce samosprávy – možnosti lidí kontrolovat své vlastní digitální peněženky – zaujal Trump také libertariánský postoj a s nedůvěrou se dívá na jakékoli pokusy o zavedení povinné registrace u federálních regulačních orgánů, které by mohly monitorovat činnost peněženek. To jistě povede k nárůstu kriminálního chování, ale ve svobodné společnosti je to cena, kterou platíme za větší svobodu. Například e-mail byl zapojen do všech druhů trestné činnosti, od terorismu po daňové úniky. Nikdo však nenavrhuje, aby FBI nebo CIA měly přístup k e-mailovým účtům Američanů, aby těmto trestným činům zabránily.
A konečně, pokud jde o regulaci cenných papírů, přístupy současné a předchozí administrativy nemohly být odlišnější. Prezident Biden a předseda SEC Gary Gensler nebyli přáteli kryptoměn – pod jejich vedením se agentura zapojila do nahodilého způsobu regulace prostřednictvím vymáhání, který byl soudy zrušen a vedl k bipartisanní legislativě, která jejich excesy zvrátila. Prezident Trump jmenoval do této funkce Paula Atkinse, který slibuje zcela odlišný přístup.
„Kryptoměnové trhy se již roky potýkají s nejistotou způsobenou postupem SEC. Agentura nejprve zaujala přístup „hlava v písku“ a poté přešla ke strategii „nejdřív střílej, pak se ptej“,“ řekl Atkins pro The Free Press. „Ani jeden z těchto přístupů nepodporoval tvorbu kapitálu. Podnikatelé si zaslouží jistotu. Pod mým vedením Komise rychle postupuje k zavedení jasných pravidel.“
A nakonec, pro jistotu, prezident Trump omilostnil Rosse Ulbrichta, který si odpykával doživotní trest bez možnosti propuštění na podmínku za svou roli při vytvoření Silk Road, nelegálního online tržiště, které využívalo bitcoiny. Ulbrichtův trest byl jasným politickým rozhodnutím, které mělo sloužit jako odstrašující příklad. Nebyl to trest úměrný způsobené škodě. To velmi dobře zapadá do Trumpova tématu odmítání útoků na právní stát ze strany soudních činitelů, kteří chtějí učinit politická a strategická prohlášení.
Všechny tři právní předpisy jsou v zásadě v souladu s touto filozofií. Za prvé, žádný z těchto právních předpisů nijak nezakazuje ani neomezuje používání kryptoměn. To je důležité. Zadruhé, všechny mají za cíl stanovit jasná pravidla, která nemohou být manipulována nevolenými regulačními orgány. Například v současné době rozhoduje samotná SEC o tom, která digitální aktiva jsou „cennými papíry“, a tím pádem i o rozsahu své vlastní jurisdikce. To není dobré. V zákoně CLARITY Act stanoví Kongres jasná pravidla, která prodávání digitálních aktiv vyžaduje registraci u SEC a která nikoli.
Nejsou to technické politické body; zasahují do srdce finančního systému této země.
Nejde o pochybné politické body; zasahují přímo do srdce finančního systému této země. Stanovením souboru pravidel, i když možná ne nejlepších, může trh začít budovat strukturu založenou na základní myšlence, že peníze patří jednotlivcům, a ne státu.
Pro některé je kryptoměna podivnou módní záležitostí jako Beanie Babies nebo slavné Ponziho schéma, a je pro ně nemyslitelné, že by o této otázce hlasovali. Ale pro 65 milionů Američanů, kteří kryptoměnu vlastní, nejde o kuriozitu, ale o důležité politické a ekonomické prohlášení. Stejně jako internet mohou být kryptoměny zneužity k nelegálním účelům. Ale stejně jako internet jsou kryptoměny mocným nástrojem – umožňují občanům bojovat proti všemu od inflace po finanční dohled a cenzuru. A v této důležité otázce Trump vládne přesně tak, jak slíbil: jako prezident, který podporuje technologii, která možná není dobrá pro federální vládu, ale je rozhodně dobrá pro zemi.
Max Raskin je spoluzakladatel a výkonný ředitel Uris Acquisitions a externí profesor na New York University School of Law.