Matthias Nikolaidis: EU cenzura na X. Musk ohlásil "velmi veřejný boj"
Bitva mezi Evropskou komisí a online platformou X (dříve známou jako Twitter) vstupuje do dalšího kola.
Překlad původního článku ze serveru tichyseinblick.de
EU nabídla Elonu Muskovi, že ho nechá na pokoji, pokud omezí svobodu projevu na X - alespoň to tvrdí většinový vlastník X. Musk tajnou dohodu odmítl. Evropská komise zahájila v prosinci řízení proti X kvůli "nezákonnému obsahu".
Bitva mezi Evropskou komisí a online platformou X (dříve známou jako Twitter) vstupuje do dalšího kola. Stále se jedná o zásah komisařů proti údajně "nelegálnímu obsahu" a o boj proti údajným "dezinformacím". Tyto termíny jsou však pouze odvrácenou stranou skutečného cíle této Komise EU: tím je prosazení jejích "pravidel" pro online výměnu. Někteří budou hovořit o propagandistických záměrech, které chtějí komisaři vnutit velkým technologickým společnostem. Komise (zatím) nevyžaduje propagaci svých sdělení, ale vyžaduje potlačování nesouhlasných názorů.
Nová Komise ještě nebyla jmenována, ale ta stará je stále ve funkci. A tak komisaři Thierry Breton a Margrethe Vestagerová mohou rychle vystavět jeden nebo dva příklady využití nového zákona EU o digitálních službách (DSA) v praxi. Breton je ve skutečnosti komisařem pro vnitřní trh, ale od francouzských nepokojů na Blízkém východě se cítí být zodpovědný i za cenzuru internetu. Místopředsedkyně Komise Vestagerová je pak zodpovědná za Evropu, která je "vhodná" pro digitální věk.
Jak si pamatujeme, zákon byl již během procesu přijímání ostře kritizován, mimo jiné jako zákon o cenzuře a kvůli neprůhlednosti rozhodovacího procesu mezi Komisí, Radou a Parlamentem EU (tzv. trialog). Zákon dává Komisi právo ukládat vysoké pokuty některým "velmi velkým online platformám" (VLOP) se stovkami milionů uživatelů měsíčně, pokud se nenechají prověřit v souladu s DSA a v případě potřeby nenechají odstranit určitý obsah. Tato hrozící a zřejmě již pevně naplánovaná cenzura je v konečném důsledku namířena proti uživatelům těchto platforem, jejichž svoboda projevu má být tímto způsobem omezena - nepochybně v zájmu veřejného pořádku nebo jiných politických cílů.
Většinový vlastník společnosti X, Elon Musk, napsal na Twitteru, že mu Komise nabídla "nezákonnou tajnou dohodu" s následujícími obrysy: Měl by v tichosti a tajně cenzurovat svobodu projevu na X a díky tomu by společnost nebyla pokutována. Musk rovněž sdělil: "Ostatní platformy tuto dohodu přijaly. Společnost X ji nepřijala."

A skutečně, už v říjnu loňského roku napsal Thierry Breton tato slova: "Vážený pane Musku, máme indicie, že vaše platforma je využívána k šíření nelegálního obsahu a dezinformací v EU." Breton dále napsal, že v případě "náznaků nezákonného obsahu" musí X "jednat rychle, pečlivě a objektivně". V té době se jednalo především o využívání X pro propagandu Hamásu. Výsledkem bylo, že tweety a profily v některých případech zmizely - stejně jako v nejhorších dobách cenzury Twitteru za starého vedení. Podle všeho Musk tyto akce neinicioval dobrovolně.
V prosinci pak Komise zahájila formální řízení proti X, především kvůli šíření tohoto údajně "nezákonného obsahu" a "dezinformací". To, že nepravdivé informace, jakkoli je to politováníhodné, jsou nějak nezákonné, je jedno ze základních klamavých tvrzení komisařů.
Nostalgie po starém Twitteru
Toto vyšetřování ještě nebylo ukončeno. Nicméně vyšetřování podezření na "temné vzory" v X-Matrixu, transparentnost reklamy a přístup výzkumných pracovníků k údajům ano. V pátek Bretonová a Vestagerová oznámily svá "předběžná zjištění" k těmto otázkám. Komisaři zjistili tři body:
Za prvé, "modré odznaky" přepracované Muskem považují jednoduše za zavádějící. Na rozdíl od starého Twitteru již tyto odznaky nejsou přidělovány vedením, ale staly se zbožím. Za poplatek může být kdokoli ověřen a využívat na platformě určitých výhod (např. editace příspěvků, delší tweety a videa atd.). Jedná se o jakýsi model předplatného.
V minulosti dostávaly odznaky vybrané osobnosti, které byly považovány za autentické, a bylo je tedy možné odlišit od případných podvodníků. Zůstává nejasné, zda se na tom podílely i americké tajné služby, které si se starým vedením Twitteru vybudovaly obzvlášť úzké vztahy. Ověřování za úplatu se zdá být pro Komisi nepříjemnou myšlenkou. Mnoha politikům bude tajně chybět jejich starý bezplatný odznáček.
To, co tvrdil Thierry Breton na X, je však zjevně špatně, totiž že starý odznáček Twitteru by identifikoval "důvěryhodné zdroje informací". Pokud si dobře vzpomínáte, "modré zaškrtnutí" měli i nedůvěryhodní lidé, například političtí vůdci zemí jako Írán nebo Severní Korea. Bylo to dostupné pro každého. Koneckonců zaškrtnutí znamenalo pouze to, že profil na Twitteru je skutečně Kim Čong-un nebo ajatolláh Chameneí, nikoliv to, že by se jim mělo věřit, i když to tak mnozí mohli chápat.

Mike Benz: Ne výzkumníci, ale cenzoři
Za druhé, Breton a Vestagerová obviňují X z toho, že nemá "prohledávatelný a spolehlivý archiv (úložiště) inzerátů". Zde se zdá, že komisaři jsou pro otevřenost a transparentnost. V podřízené větě však prozrazují, co vlastně chtějí: "Návrh zejména neumožňuje nezbytné sledování a výzkum vznikajících rizik vyplývajících z šíření reklamy na internetu." Legislativně-výkonné větvi jde tedy o monitorování informačních toků, včetně reklamy. Zda je to slučitelné se základními právy občanů, by pravděpodobně vyžadovalo pečlivou kontrolu a zvážení. Zdá se však, že Komise požaduje, aby Musk časem kompletně zveřejnil svůj konkrétní obchodní model. Chce vědět, jaké reklamy kdo X zadal a kdy. To je obrovská míra kontroly svobodné ekonomiky. Každé staré médium (noviny, časopis, periodikum) by se podivilo, kdyby stát požadoval vyhrazenou linku na jeho vlastní reklamní oddělení. Ale v digitálních médiích se to stane standardem, pokud tato komise dosáhne svého.
A konečně za třetí, komise požaduje přístup k aplikačnímu programovému rozhraní (API) X pro "vybrané výzkumníky", přičemž se vyhýbá "nepřiměřeně vysokým poplatkům" pro tyto "výzkumníky". Mike Benz, generální ředitel "Nadace pro svobodu online", upozornil, že se v žádném případě nejedná o nezaujaté výzkumníky, ale spíše o pravděpodobné cenzory. Staří cenzoři Twitteru vyhození Elonem Muskem by samozřejmě také rádi byli znovu dosazeni.

Jedná se také o zcela nový požadavek, který je v rámci DSA kladen na online platformy - a v první řadě na X. Opět to v rozporu s obvyklým repertoárem pojmů ("nezávislý přístup vybraných výzkumníků") neznamená transparentnost pro všechny, ale pouze pro Komisi. Opět jde o přístupová práva pro nadstátní instituci EU.
Žádný podnikatel však nemůže být nucen sdílet byť jen částečně veřejné informace o své činnosti. Alespoň to jste si mohli myslet doposud. V podmínkách DSA se zdá, že věci se mají trochu jinak a už se nebezpečně vymykají kontrole.
Řízení také proti společnostem TikTok, Meta a AliExpress
Komise již ve svém dokumentu uvedla, že potvrzení vyslovených podezření může vést k pokutě až do výše šesti procent "celkového celosvětového ročního obratu poskytovatele". Cílem je přimět společnost X, aby se podřídila jejím vlastním požadavkům.
Komise rovněž zřídila "nástroj pro oznamovatele", tj. digitální centrum, kde mohou zaměstnanci nebo jiné osoby anonymně poskytovat informace o provozu VLOP a podobných "velmi velkých vyhledávacích nástrojů" (VLOS). Mohli bychom jej nazvat portálem pro udávání, ale nástroj pro whistleblowery zní rozhodně lépe.
Od února a dubna probíhají různá řízení proti TikToku, od března letošního roku další řízení proti obchodní platformě AliExpress a od dubna a května dvě řízení proti Faceboooku. Podle Margrethe Vestagerové je to však "poprvé, co jsme vydali předběžná zjištění podle zákona o digitálních službách". Další řízení se zabývají podobnými otázkami (dezinformace, přístup k reklamě a programová struktura), ale také údajnou ochranou nezletilých a "fyzickým a duševním blahem dětí" (zejména v případě TikToku, ale také v případě Mety). Zvláštní roli hraje pro Komisi politický obsah na Facebooku a Instagramu. Jde jednoznačně o komplexní kontrolu online platforem.
Shellenberger: "totalitní hrozba pro svobodné lidi"
Co na tato obvinění říká X? Samozřejmě nemlčí. Skutečnost, že se Thierry Breton rozhodl varovat před X prostřednictvím X, je originální. Reakce na jeho tweet také. Pro amerického novináře Michaela Shellenbergera je Breton "totalitní hrozbou pro svobodné lidi" na celém světě.
A protože internet samozřejmě uznává hranice států jen ve velmi omezené míře, trvalý zásah do svobody projevu v jednom místě, jak plánuje Evropská komise, má proto dopad i jinde. Shellenberger proto jde ve své analýze Bretona ještě dál, což zní velmi zlověstně:
"Jeho záměrem je cenzurovat celý internet, a to i ve Spojených státech. Nenávidí naši svobodu, protože odhaluje jeho lži". Breton používá jako "manuál" dystopický román 1984.”
Pro Shellenbergera je jedna věc jistá:
"To, co Breton dělá, je zjevně nezákonné. Porušuje Všeobecnou deklaraci lidských práv, ústavu EU a francouzskou ústavu. USA, EU a další zákonodárci po celém světě by měli požadovat, aby byl Breton propuštěn a vyšetřován za svůj útok na svobodu."
Musk se chce obrátit na soud
Musk oznámil svůj záměr vést v této věci "velmi veřejnou bitvu" u soudu, "aby se lidé v Evropě dozvěděli pravdu". Stejně výmluvná je i reakce Thierryho Bretona. "Buďte naším hostem @elonmusk," začíná Breton a následuje symbol vah a vlajka EU. Jinými slovy: i tento proces se bude konat před institucí EU, Evropským soudním dvorem v Lucemburku. Je to téměř na úrovni mafiánského filmu Kmotr. Breton také popírá, že by kdy existovala "tajná dohoda" s nějakou platformou.
X by však mohlo perzekuci ze strany komise zastavit "slibem", kterým se zřejmě myslí dohoda mezi Komisí a X, která by byla pro veřejnost neviditelná, a tudíž tajná. Takto údajně fungují "ústavní postupy". Breton končí vzletným "Uvidíme se (u soudu nebo ne)".
Zdá se pravděpodobné, že se Muskův tým zeptal na podmínky zastavení perzekuce. Ale to, že Breton veřejně vykresluje tajnou dohodu mezi některými "úřady" a globálně působícími společnostmi jako fungování právního státu, je asi nejhlubší dno v historii této odcházející EU komise. Uživatelé na X upozornili, že Breton ani ostatní komisaři nebyli zvoleni lidem.
Podle Michaela Shellenbergera je jedna věc ohledně obou komisařů již jasná: "Selžete a zaplatíte vysokou cenu za svou katastrofální cenzuru."