0:00
/
0:00

Lidé mají právo lhát o svém jménu. Prezentace o zavádění digitální identity v EU

Právo na pseudonym například na sociálních sítích je stále velkým bojištěm při zavádění evropských peněženek digitální identity, říká Thomas Lohninger.

Zavádění digitálních identit je celosvětově na vzestupu. Evropský parlament schválil legislativu eIDAS, která má do roku 2026 vytvořit univerzální platformu pro identifikaci, autentizaci a přenos osobních údajů, jež bude využívána v rámci elektronické veřejné správy, placení, při přihlašování na Facebook či X, ve veřejné dopravě, elektronickém obchodování i při návštěvě lékaře. To vše bude možné pomocí tzv. Evropské peněženky digitální identity (EUDIW).

Tato přednáška poskytuje analýzu základní technologie a dopadu těchto systémů na každodenní soukromí. Poskytuje přehled navrhované technické architektury a zpětnou vazbu pro návrh technologického řešení vlastních peněženek pro občany.

Pseudonymy by měly být možností lhát o svém jménu

“Máme tu obrovské riziko, že bychom mohli dojít snadno k internetu, který bude zcela bez pseudonymů,” říká Thomas Lohninger.

Ačkoli schválená legislativa přisuzuje právo na pseudonymitu, návrh technologického řešení a prováděcí akty to údajně zatím nezohledňují.

“Pseudonymy by skutečně měly být možností lhát o svém jménu vždy, když osoba, která se ptá, nemá zákonnou povinnost vás identifikovat. Takže když se banka ptá na vaše jméno, jste povinni ho prokázat. Ale pokud to dělá Facebook, měli byste mít možnost sdělit "Mickey Mouse" a nemělo by být možné to odlišit od skutečného jména. To ale v současné době v implementaci není a my se domníváme, že tam je největší rozdíl mezi legislativou a reálnou peněženkou, kterou pak budeme používat. Proto se musíme v technologii vrátit k pseudonymům a znovu projednat tyto základní funkce.

Do pilotních projektů se zapojil Avast a CZ.NIC

Prováděcí akty předepisují technické specifikace a vnitřní fungování digitální peněženky, jejíž vývoj bude mít každý členský stát na starosti samostatně. Podle vyjádření agentury DIA není ještě jasné, která firma dostane možnost vyvíjet českou verzi této digitální peněženky. Pilotních projektů se však dle informací společnosti Bankovní identita a.s. účastní společnosti CZ.NIC, Aricoma a.s., Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo zdravotnictví. Na internetových stránkách jednotlivých pilotních projektů figuruje také jako partner ÚZIS a americká společnost Gen Digital, pod kterou spadá česká společnost Avast.

Přednášející:

Thomas Lohninger pracuje pro nevládní organizaci epicenter.works, která se zabývá digitálními právy a prosazuje silné soukromí v nařízení eIDAS. Je členem Ad Hoc poradenské skupiny pro Evropskou komisi ve věci digitálních identit a členem poroty SPRIND Funke na téma EUDI WALLET Prototypes.

Anja Lehmannová je profesorkou kryptografie na Hasso-Plattner-Institutu na Postupimské univerzitě se zaměřením na vývoj technologií pro posílení soukromí, zejména umožňujících autentizaci zachovávající soukromí. Je členkou poroty SPRIND Funke na téma EUDI WALLET Prototypes a od října 2024 také podporuje projekt SPRIND EUDI na integraci důkazů nulové znalosti.

Zdroj: CCC.de

Titulky: redakce


Související články:

Reportéři on-line
Evropská digitální peněženka stále ohrožuje právo na soukromí občanů EU
Evropská komise, Parlament a Rada se ve čtvrtek 21. listopadu shodly na znění prováděcích aktů legislativy eIDAS, čímž začala běžet dvouletá lhůta, v níž mají evropští občané …
Read more