Julian Assange: Ministerstvo spravedlnosti zvažuje dohodu o přiznání viny
Americké noviny informovaly, že ministerstvo spravedlnosti zvažuje dohodu o přiznání viny, která by nakonec mohla vést k Assangeově osvobození. Právník Assange to nepotvrdil.
Právník Juliana Assange zpochybnil náznaky, že američtí prokurátoři zvažují zmírnění trestních obvinění proti jeho klientovi, aby případ konečně uzavřeli.
Zadržený zakladatel serveru WikiLeaks čelí ve Spojených státech 18 obviněním - včetně obvinění ze získávání, přijímání a zveřejňování utajovaných informací - kvůli materiálům zveřejněným na jeho internetových stránkách v roce 2010. Ve vězení ve Spojeném království čeká na rozhodnutí britského soudu o svém případném vydání do USA, kterému se již několik let snaží zabránit.
Deník Wall Street Journal uvedl, že americké ministerstvo spravedlnosti nyní zvažuje dohodu o přiznání viny, která by Assangeovi umožnila přiznat se k mírnějšímu obvinění ze zneužití utajovaných informací. To by ho nakonec mohlo přivést na svobodu, píše deník.
Assangeův washingtonský právník Barry Pollack však v prohlášení pro ABC uvedl:
"Je nevhodné, aby právníci pana Assange komentovali jeho případ, dokud je projednáván u britského Nejvyššího soudu, kromě toho, že jsme nedostali žádné náznaky, že ministerstvo spravedlnosti hodlá případ vyřešit, a Spojené státy pokračují se stejným odhodláním jako dosud v úsilí o jeho vydání na základě všech 18 obvinění, za což mu hrozí 175 let vězení."
Kontroverzní stíhání
Stíhání Assange ze strany USA je kontroverzní. Zastánci svobody slova tvrdí, že je pronásledován za to, že vykonává práci novináře a „odhaluje zločiny páchané USA v zahraničí“. Na podporu Assange se staví řada významných osobností i velkých organizací bojujících za svobodu slova a tisku, jako jsou například International Federation of Journalists (IFJ) spojující 600 000 novinářů ze 140 zemí, Free Assange podporovaná řadou mezinárodních organizací včetně celoevropské organizace Epicenter Works na obranu digitálních práv, Reporters Without Borders, Amnesty International, Lawyers For Assange, European Centre For Press & Media Freedom.
Z osobností se na podporu Assange v minulosti vyslovili například Christophe Peschoux, bývalý vedoucí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, Edward Snowden, Daniel Ellsberg, Glenn Greenwald, Oliver Stone, Noam Chomsky, Ron Paul a mnoho dalších.
Pobyt ve vězení
Assange je v londýnské věznici Belmarsh od roku 2019, kdy byl vystěhován z ekvádorského velvyslanectví, které mu předtím poskytlo útočiště. Britská vláda schválila jeho vydání v roce 2022. USA prohlásily, že Assange může být převezen do Austrálie, aby si tam odpykal případný trest.
Assange nyní vyčerpal téměř všechny možnosti odvolání ve Spojeném království a konečné rozhodnutí soudu se očekává během několika týdnů. Únorového soudního jednání se Assange nezúčastnil. Jeho obhájce uvedl, že se necítí dobře.
Pokud poslední pokus Assange u britského Nejvyššího soudu selže, jeho právní tým naznačil, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva. Britské úřady by však Assange mohly vydat bez ohledu na to.
V únoru australský parlament schválil návrh - podpořený labouristy, zelenými, nezávislými a liberální poslankyní Bridget Archerovou -, v němž vyzval USA a Spojené království, aby od případu upustily a umožnily Assangeův návrat do Austrálie.
Australští poslanci napříč politickým spektrem také již dříve lobbovali u členů Kongresu ve Washingtonu.
Časová osa případu Juliana Assange
2006: Julian Assange zakládá server WikiLeaks
2010: WikiLeaks rozzlobí Spojené státy zveřejněním obrovského množství tajných dokumentů
Prosinec 2010: Assange je zatčen ve Spojeném království kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku, které popírá.
Únor 2011: Soud nařizuje jeho vydání do Švédska. Pokusy o odvolání selhávají
Červen 2012: Assange se uchyluje na ekvádorské velvyslanectví v Londýně
Duben 2019: Ekvádor mu odebírá azyl a s odvoláním na chování "rozmazleného spratka" ho vystěhovává. Na velvyslanectví je zatčen.
Červen 2019: USA žádají o jeho vydání, aby mohl čelit obvinění ze špionáže.
Únor 2020: Vydávací řízení začíná u londýnského soudu, ale je odloženo kvůli COVID-19.
Leden 2021: Londýnský soudce rozhoduje o nevydání Assange kvůli obavám o jeho duševní zdraví
Červen 2022: Poté, co soud vyšší instance toto rozhodnutí ruší, nařizuje vláda Spojeného království jeho vydání do USA
Červen 2023: Vrchní soud Spojeného království zamítá jeho odvolání
Únor 2024: Soud pořádá další slyšení, aby zvážil, zda Assangeovi povolí znovu se odvolat. Na rozhodnutí se čeká.
Video o pokusu CIA zneškodnit Juliana Assange
Video o spiknutí CIA s cílem zavraždit Juliana Assange