Josef Tětek: Bitcoin může být součástí dlouhodobých úspor
Typický Čech zajímající se o bitcoin je muž středního věku, který je znepokojen mírou inflace a dalšími makroekonomickými ukazateli. Alternativu často nachází u bitcoinu, říká Josef Tětek.
Ekonom a bitcoinový expert se zázemím v rakouské ekonomii a politické filozofii Josef Tětek, tvůrce známého českého podcastu Stackuj.cz, prezentuje své názory také v časopise Bitcoin Magazine, který je nejstarším a nejznámějším periodikem o této kryptoměně na světě. Josef je také autorem knih Bitcoin: Odluka peněz od státu a Nepřátelé státu, přátelé svobody, které obě vyšly v roce 2021.
Josefe, jak velká je česká bitcoinová komunita a kdo jsou typičtí Češi zajímající se o bitcoin? Co je jejich motivací?
Česká bitcoinová komunita je podle mě světový unikát jak svou velikostí, tak i znalostmi. V České republice vznikly první hardwarové peněženky (Trezor), první těžební pool (SlushPool, nyní Braiins Pool), působí zde také světově největší firma na bitcoinové bankomaty (General Bytes).
To vše se pozitivně projevuje i na komunitě fanoušků a uživatelů bitcoinu. Na bitcoinové konferenci Chaincamp, která se koná každé září v Ostravě, se pravidelně schází okolo 2 tisíc lidí. Na letošní červnové konferenci BTC Prague, která už je za dveřmi, by to mělo být několikrát tolik.
Češi také projevují vyšší míru zaměření na bitcoin a méně skákají na lep různým dočasným mániím, jako byly třeba spekulace na NFT obrázky. Důvodem je vysoká úroveň informačních kanálů v České republice – největší český bitcoinový youtuber Jakub Vejmola má téměř 100 tisíc odběratelů, což by bylo hodně i pro anglicky mluvícího youtubera.
„Čím dál více lidí bere bitcoin jako součást dlouhodobých úspor.“
Typický Čech zajímající se o bitcoin je pak muž středního věku (dle demografie mého vlastního podcastu), který je znepokojen mírou inflace a dalšími makroekonomickými ukazateli. Hledá alternativu a často ji nachází ve formě průběžných úspor do bitcoinu. Někteří lidé se snaží s bitcoinem spekulovat a aktivně obchodovat, čím dál více jich ale podle mě bere bitcoin jako součást dlouhodobých úspor.
Pro jaké platby využíváte Vy osobně na běžné denní bázi bitcoin? Jaké jsou dnes například v Praze reálné možnosti? Mně se zatím podařilo zaplatit bitcoinem jen kafe v Paralelní Polis.
Na denní bázi bitcoinem ještě neplatím, nejsem-li zrovna na bitcoinové konferenci. J Využívám ale bitcoin k platbám za službu VPN či šifrovaného mailu (Proton), k vyrovnávání dluhů mezi přáteli, a k platbě některým dodavatelům mého e-shopu.
V poslední době v souvislosti s celosvětovým vývojem digitálních měn centrálních bank CBDC po bitcoinu začínají pokukovat i lidé, kteří se o něj doposud nezajímali. Je to tedy cílová skupina, která primárně nehledá investiční příležitosti, ale jde jí o vystoupení z pomyslné stahující se smyčky digitální kontroly. Tuto cílovou skupinu bitcoin oslovuje jako svobodný prostředek směny. Bitcoin však na rozdíl od hotovosti nenabízí anonymitu, pouze soukromí. Můžete vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma pojmy v případě bitcoinu? Mnoho lidí pokládá slova anonymita a soukromí za synonyma.
Bitcoin vskutku není anonymní, je pouze tzv. pseudonymní. To znamená, že veškeré transakce probíhající v bitcoinové síti zanechávají digitální stopu, a celá síť je velmi transparentní a lze ji podrobovat rozličným analýzám. Uživatelé disponují bitcoinovými adresami, které slouží jako jejich pseudonymy. Pokud však například kupují bitcoin na burze s identifikací, pak jsou tyto pseudonymy prolinkovány s jejich reálnou identitou, tím pádem nemají žádné soukromí.
Soukromí lze v bitcoinu dosáhnout zejména tím způsobem, že uživatelé nebudou nakupovat na centralizovaných burzách s identifikací. Namísto burz lze využít bitcoinové automaty či sociální síť Vexl, kde lze zadávat poptávky po přímé směně bitcoinu.
Dalším trendem poslední doby je příklon sociálních sítí k navázání uživatelských profilů na digitální peněženky, a to různými způsoby. Jak se v této aktivitě jednotlivých společností či tvůrců vyznat a v čem se liší přístupy například Twitteru, Facebooku a Nostru?
U Twitteru a Facebooku popravdě netuším, jaké mají v této oblasti iniciativy. Nostr umožňuje uživatelům snadné propojení lightning peněženek a přímé zasílání drobných částek v bitcoinu ostatním uživatelům. Na Nostru a lightningu buduje i český projekt Plebstr, který je mi velmi sympatický.
V současné době se finalizuje legislativní návrh Evropské peněženky digitální identity, která má být mimo jiné nabízena či doporučována platformám jako Facebook místo klasické přihlašovací brány. Uživatelé by se tedy na sociální síť přihlašovali rovnou prostřednictvím své digitální peněženky. V čem by byla poté výhoda například Nostru, který motivuje uživatele spojit si svůj profil s bitcoin peněženkou? Nevyjde to, po stránce soukromí či v otázkách rizik kontroly nebo banování uživatelů, nakonec nastejno?
Nostr využívá lightningových peněženek, nikoli onchain peněženek. Zatímco na onchainu je soukromí docela oříšek, lightning má mnohem lepší vlastnosti. Celý ekosystém lightning peněženek se navíc vyvíjí velmi rychlým tempem, jelikož stojí na otevřených standardech a na daných technologiích pracují nezávislí vývojáři, neziskové nadace, i firmy z celého světa.
Jaký postup navrhujete pro nováčky, kteří se chtějí něco dozvědět o bitcoinu? Kde hledat informace, tutoriály? A které osobnosti z Česka i zahraničí například Vy sám sledujete?
Mezi kvalitní tuzemské zdroje patří můj Stackuj Podcast a má kniha Bitcoin: Odluka peněz od státu, dále Bitcoinovej kanál a veškeré publikace Braiins Publishing. Ze zahraničí pak doporučuji youtubera BTC Sessions, z podcastů pak Stephan Livera Podcast, Simply Bitcoin, Rabbit Hole Recap.
Obligátní otázka: co bitcoin a blackout, případně globální kyber útok, před nímž opakovaně varuje WEF?
Bitcoin by to na rozdíl od centralizovaných systémů přežil, protože je distribuovaný po celém světě. Takže kdyby vypadlo například 90% uzlů, síť se velmi rychle obnoví ze zbývajících 10%. Ale podrobněji to vysvětluje například youtuber KRYPTO Mates ve speciálním videu věnovaném právě tomuto tématu.
Jak už jste zmiňoval, Česko bitcoinem žije i naživo a nejen on-line. Jaké události na české krypto scéně se v nejbližší době chystají? Konference, přednášky, workshopy?
Určitě BTC Prague, což bude největší bitcoinová konference v Evropě a do Prahy se sjedou světová jména jako Michael Saylor, Stephan Livera, Saifedean Ammous, Adam Back a mnoho dalších. Program bude v angličtině i v češtině a na své si tam přijdou nejen dlouholetí ostřílení bitcoineři, ale samozřejmě i ti, kdo se o bitcoin teprve začínají zajímat. BTC Prague bude ve dnech 8. - 10. 6., což už je za chvilku. Takže kdo ještě nemá lístek a akce ho zaujala, může použít třeba můj slevový kód STACKUJ a získat 10% slevu.
Dále s ostatními edukátory aktuálně pořádáme Bitcoin Tour, takový kočovný bitcoin meetup po českých městech.
A kdo je z Prahy, ten může každý měsíc dorazit na SatoshiLabs meetup, kam je vstup zcela zdarma; informace o těchto meetupech lze vždy nalézt na LinkedIn profilu firmy SatoshiLabs.
Josef Tětek je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Věnuje se bitcoinové edukaci, je autorem knih Bitcoin: Odluka peněz od státu a Nepřátelé státu, přátelé svobody. V současnosti pracuje jako bitcoinový analytik ve společnosti Trezor. Je autorem Stackuj Podcastu.