Jiří Kobza: Tento režim trpí duchovní prázdnotou
Konzum nemůže nahradit sounáležitost a lásku. Proto se přepisují dějiny, říká Jiří Kobza.
S poslancem a kandidátem na senátora v Praze 10 Jiřím Kobzou (SPD) jsme si povídali po pietním aktu na památku československých letců, kteří bojovali ve Slovenském národním povstání. Ta letos již tradičně proběhla 23. srpna 2022 na pražském Náměstí svobody.
Pane poslanče, proč byla letos na této akci nižší účast než v předešlých letech?
To se vám jen zdá. Pietních aktů se pravidelně účastním (považuji to za svou povinnost a za čest), a proto mohu říct, že letošní účast byla zhruba stejná jako obvykle, ale celkový počet lidí byl nižší, protože nepřišla čestná stráž Armády české republiky, která tentokrát nebyla pozvána. To bylo na přímý zákaz ministryně obrany (ačkoli daleko přesnější by byl titul „ministryně války“) Jany Černochové. Také nám hustě pršelo, ale přesto všechno obě dnešní piety proběhly důstojně, s veškerou úctou a náležitou pompou tak, jak to má být.
Z jakého důvodu ministryně Černochová vydala zákaz účasti čestné stráže?
Svaz bojovníků za svobodu, který tyto akce pořádá, má velmi důležité poslání, a tím je udržování vzpomínek na hrdiny, kteří padli za Československo. Dnešní vlády (a týká se to nejen té naší) se ale snaží o to, aby historie byla zapomenuta, zdeformována nebo zcela přepsána. Když jsem se například z České televize dozvěděl, že druhou světovou válku zahájil Sovětský svaz útokem na Polsko, tak mi to zcela vyrazilo dech.
Nemluví o zločinech banderovců za druhé světové války, nemluví se o zvířeckosti vlasovců během varšavského povstání, nemluví se o americkém bombardování Vinohrad a Škodovky na konci války. Z gangu bratří Mašínů, který se proslavil především tím, že provedl několik loupežných vražd a zapálil několik stohů, dnes vláda a média dělají hrdiny. Teď je kupříkladu poslanec Žáček (ODS) navrhl na vyznamenání Řádem Bílého lva první třídy, což je pro mě nepochopitelné.
Je to pro vás opravdu nepochopitelné, nebo si důvod představit dokážete?
Já si myslím, že tento režim trpí tím, že je totálně duchovně vyprázdněný. Konzum, hamižnost a sebestřednost, které povýšil na kladné vlastnosti, nemohou nahradit pocit sounáležitosti s národem, se zemí, se státem, ale například ani prostou rodičovskou lásku. Duchovno v tomto režimu zkrátka nefunguje, a přitom právě duchovní ideály slouží jako bohatý zdroj motivace. Aby tedy lidem nechyběla motivace, snaží se dnešní prorežimní slouhové vytvářet nové modly a nacházet v přepsané historii nové národní hrdiny.
Když například umřel starší z bratrů Mašínů, letěl Saša Vondra vojenským speciálem na otočku do USA, aby přivezl zpět americkou vlajku, kterou byla přikryta Mašínova rakev. Americkou vlajku, nikoli českou! Priority a hodnoty se zcela převrací. Z České televize se stala čistá propaganda a informace, které od z ní zaznívají, jsou stejné, jako v tom vtipu o závodě Brežněva s Carterem. Znáte ho?
Ne. Ale dovolte mi se zeptat na váš názor na aktuální úroveň Wikipedie, jakožto jednoho z hojně využívaných zdrojů informací mladých lidí.
Wikipedie je značně nespolehlivý zdroj, soudě například podle toho, co tam píší o mně (smích) a jakým způsobem jsou ta fakta interpretována. A právě na toto téma existuje jeden starý vtip, který vám řeknu, i když jste se na něj neptala: Kdysi dávno jel Brežněv do Ameriky a tam se potkal s Carterem. Rozhodli se, že si dají závod v běhu na sto metrů a Carter vyhrál. Americké noviny o závodu informovaly, že Carter zvítězil a Brežněv doběhl poslední, a ruské noviny hlásaly, že Brežněv obsadil skvělé druhé místo, zatímco Carter doběhl předposlední. Asi takovýmto způsobem jsou dnes manipulována data.
Je přepisování dějin důvodem, proč se vláda Petra Fialy snaží odstranit Svaz bojovníků?
Ano, ale nedělá to jen tato vláda. ODS se už v minulosti opakovaně snažila prosadit, aby byly svazu odebrány peníze na činnost. Mně se to ve sněmovně několikrát podařilo uhádat, ale v letošním roce má bohužel koalice takovou sílu, že mé návrhy v hlasování neprošly. Kromě ODS se o to ale snažila i ČSSD, což mě osobně celkem překvapilo.
Letos tedy byly Českému svazu bojovníků za svobodu odebrány finance, které na svou činnost dostával (a to přestože se jednalo o částku v celkovém státním rozpočtu zanedbatelnou), takže se nyní nachází v situaci, kdy musí finance na svou další existenci hledat u sponzorů. Pokud se financování nepodaří vyřešit, nebudou akce, jako je ta dnešní, už pořádány a zaniknou také noviny Národní osvobození, které svaz vydává.
O jakou částku ze státního rozpočtu se jedná?
Jde asi o šest milionů, což je opravdu zanedbatelná suma, když se podíváme, kolik peněz je stát schopen vyhazovat oknem. Posledních patnáct let probíhá zadlužování, kdy si stát půjčuje na to, aby developeři vydělávali a prodávali předražené byty na hypotéky.
Před těmito patnácti lety zadlužování probíhalo pro změnu patnáct let drancování, kdy stát nepostavil vůbec nic, ale pouze drancoval to, co bylo postaveno před revolucí. Musíme si uvědomit, že to, že dnes svítíme a topíme, zabezpečují elektrárny, teplárny a továrny, které postavili naši otcové, a které byly později zašmeleny, rozkradeny, ovládnuty takovým způsobem, že i když vyrábíme elektřinu za sedmnáct haléřů za kilowatt, tak ji kupujeme za šest korun z Lipska, kde na tom vydělávají překupníci z burzy.
Česká vláda odmítá ceny elektřiny zastropovat, protože podle premiéra Fialy by minoritní akcionáři ČEZu proti České republice vedli arbitráž, že neuchránila jejich investice. A kdo jsou ti minoritní akcionáři? Americké fondy!
Takže stát v podstatě pro svoje občany od roku 1990 neudělal nic. Měli bychom si vzít příklad z těch čtyřiceti let od roku 1950 do roku 1990. Nikoli proto, abychom znovu upadli do totality, o což se už naše vláda mocně snaží, ale inspirovat bychom se měli stylem, jakým bylo v té době Československo budováno. Tím, jak stát investoval skutečně obrovské prostředky do budování nejenom továren a elektráren, ale také sídlišť, školek, zkrátka veškeré infrastruktury, která tady byla.
Václav Havel sice socialistické byty označoval posměšně za králíkárny, protože byly malé, ale opomněl zmínit, že ty byty byly funkční a každý si je mohl dovolit. Myslím, že je pořád lepší mít malý byt, než žádný byt. Je to jako s pivem. Lepší teplé pivo, než žádné pivo.
Jste spoluzakladatelem SPD. Jak se k vašemu hnutí chovají v průběhu let média?
Na samém počátku byl tlak proti SPD největší, byli jsme nálepkováni, že jsme rasisti, fašisti, nacisti, islamofobové a tak dále. Dnes už je to v tomto ohledu trochu lepší a, co se týče konkrétně mé osoby, tak ten tlak už není tak velký, protože chodím do médií maximálně připraven. Na půlhodinové vysílání sbíráme podklady, data a materiály třeba dva dny, a tím nedávám redaktorům prostor mě na něčem nachytat.
Zvou vás dnes do televizí méně často, nebo je to stále stejné?
Většinou nás zvou častěji před každými volbami. Navíc je potřeba si uvědomit, že jsme nyní v parlamentu zbyli jako poslední opoziční strana, takže nás zvát musí, aby uchovali zdání objektivity a vyváženosti diskutujících. Ale je pravda, že když se jedná o nějaké kontroverzní téma a já jim sdělím svůj názor (a doložím ho fakty), tak mě pak třeba nějaký ten měsíc, dva zase raději nepozvou (smích).
Co jsou nejčastější nepravdy, které o vás kdy média napsala?
Nás spíš poslední dobou trápí trollí farmy, které jsou na nás na sociálních sítích nasazeny. Nejčastější mantra je, že Tomio Okamura vytuneloval Úsvit, což není pravda, protože Tomio byl naopak z Úsvitu odstraněn a ty státní dotace, které Úsvit obdržel, zůstaly lidem, kteří v té straně zůstali.
Další oblíbená pomluva je, že jsme rasisti. Toto říkat o straně, jejíž předsedou je poloviční orientálec, je opravdu kuriózní. Dokonce ani nacisti nejsme. Abychom byli nacisti, museli bychom naši ideologii opírat o národnost, museli bychom být ultralevicové hnutí a mít za zády korporace. Protože nacismus je korporátní socialismus. My za zády žádné korporace nemáme, pracujeme pouze s tím, co dostáváme řádně od státu, nemáme žádné maléry, korupční kauzy, napojení na kmotry z podsvětí, jsme chudí a počestní, a to nám druhá strana nemůže zapomenout.
A čím myslíte, že to je, že nemáte žádné korupční kauzy? Představa, že by všech několik tisíc členů SPD bylo slušných a počestných, je přece iluzorní.
Ano, to máte pravdu, statistické rozdělení obyvatelstva je naprosto jasné a v každé skupině lidí je podle Gaussova rozdělení určitý počet pitomců, zlodějů, lidí čestných, naivních a tak dále. Ale vzhledem k tomu, že za sebou nemáme žádného Hlubučka, žádného Mlejnka, tak většina lidí, kteří k nám jdou, k nám jdou opravdu kvůli programu a nikoli s vidinou si nahrabat. Fakt je, že i takoví u nás byli nebo jsou, ale je jich minimální procento a většina z nich, když zjistila, že nejdeme cestou korupce, se zase tiše vytratila.
Jak byste odpověděl těm, kteří tvrdí, že se SPD během covidové totality českých občanů řádně nezastala a váš boj za svobodu zůstal pouze v rovině slov, aniž byste podnikli nějaké skutečné činy?
Odpověděl bych otázkou: Jaké činy jsme mohli s dvaceti poslanci podniknout? Naprosto rozumím pocitu bezmoci občanů. I my jsme těmi stejnými pocity trpěli. Vždyť i mezi námi jsou neočkovaní a není jich málo. Také jsou mezi námi ti, kteří se nechtějí nechat zbytečně testovat a nechtějí nosit roušku. SPD vždy hájilo systém dobrovolnosti u podobných preventivních opatření, kdy v tomto případě je navíc zbytečnost mnohých z nich prokázána a nezákonnost většiny z nich uznána nejvyšším soudem.
Mohli jsme sice trhat mikrofony v sále a rozbíjet pultík sněmovny jako bývalý poslanec Volný, ale to by bylo jen divadlo. Místo toho jsme tedy důrazně upozorňovali na diskriminaci neočkovaných, protože některé návrhy z vlády nebo ze současné koalice byly horší než Norimberské zákony.
Tato obvinění, že SPD nedělá nic, jsou účelová a mají za cíl nás jako hnutí znevěrohodnit. Všem doporučuji vyhledat si stará videa z té doby, v nichž se jako strana k omezování svobod vymezujeme. Ovšem abychom na politické úrovni něco prosadili, k tomu nutně potřebujeme více křesel ve sněmovně. Aktuálně pracujeme bohužel jen s tím, kolik mandátů nám občané dali. Obrovské množství hlasů bylo v letech 2017 a 2021 promarněno na malé strany bez potenciálu překlenout oněch osudných pět procent. Tyto hlasy bychom bývali potřebovali k tomu, abychom získali sílu při hlasování o zásadních tématech.
Je třeba si uvědomit, co je základem naší práce. Je to politická práce na půdě sněmovny. Ne že bychom nechodili na demonstrace, i tam je třeba se v rámci možností zapojit, jako jsem se osobně zúčastnil shromáždění před sněmovnou při hlasování o pandemickém zákoně 2. února tohoto roku a jako se zúčastním demonstrace na Václavském náměstí 3. září. Ale to, co je skutečně naší prací a naším posláním, je ta každodenní politická práce ve sněmovně i mimo ni. Aktuálně jsme vyjednali společné kandidátky do komunálních voleb s menšími stranami, jako je Trikolora, Svobodní a podobně, protože musíme táhnout za jeden provaz. A já opravdu cítím příklon ke spojování všude okolo sebe. Lidé už si uvědomují, že právě jednota je nyní nejvyšší prioritou. Nerad bych citoval frau Merkel slovy „Spolu to zvládneme,“ tento slogan už bohužel nikdy nebude znít stejně jako dřív… Ale jistě víte, jak to myslím a co jsem chtěl vyjádřit.
Zkrátka čím víc nás bude, tím víc nás bude! Vždyť je to jednoduchá logika a matematika. Jen se nesmíme nechat od těch základních principů selského rozumu rozptýlit a odklonit. Ve skutečnosti je to velmi prosté. Až nás bude dost, tak se to celé zlomí a otočí. Jak dlouho to potrvá, je jen na nás. Do té doby musíme dělat vše, co zmůžeme.
Mgr. Jiří Kobza MBA, poslanec a kandidát na senátora v Praze 10 za SPD. V Poslanecké sněmovně je členem Zahraničního výboru a místopředsedou Výboru pro životní prostředí. Dříve pracoval jako geolog, obchodní a technický manažer, podnikatel a diplomat (zejména v zemích Blízkého východu, mj. jako obchodní rada a chargé d´affaires na velvyslanectví ČR v Íránu). Podílel se i na mnoha humanitárních projektech (např. pomoc válečným uprchlíkům v Íránu, výstavba nemocnice v Zambii, organizace pomoci postiženým zemětřesením na Haiti). Je nositelem zlaté Medaile vděčnosti prezidenta Arménie.