Jan Kohout: Bitcoin vrací moc do rukou jednotlivce
Bitcoin není o rychlém zbohatnutí, ale jsou to svrchované, nestátní peníze, které umožňují dlouhodobě uchovat vaši kupní sílu do budoucna, říká Jan Kohout.
Jan Kohout stejně jako mnoho dalších podnikavých lidí zvolil strategii postupného nakupování bitcoinu po malých, pravidelných částkách. Ačkoli v krypto průmyslu nepodniká, z českých a slovenských bitcoinerů zná snad každého. Jeho povoláním je fyzioterapie, za koníček si zvolil zdravý životní styl a ve volném čase natáčí rozhovory s inspirativními osobnostmi z bitcoin světa. A právě o bitcoinu a příbězích kolem něj jsme si povídali v našem rozhovoru.
Honzo, co pro tebe znamená bitcoin a držíš i nějaké další kryptoměny?
Bitcoin považuji za vrcholnou formu peněz, které jsme momentálně jako lidstvo schopni dosáhnout. Peníze jsou největším systémem lidských incentiv a ovlivňují naprosto vše kolem nás. Nynější monetární socialismus, ve kterém celosvětově žijeme, nemá v naší historii obdoby a jedná se o experiment. Lidé jsou nepoučitelní, lehce zapomínají a lehce si zvykají. Bitcoin jsou decentralizované, svrchovanné, nestátní peníze, které vrací moc do rukou jednotlivce a umožňují mu opět dlouhodobě uchovat jeho kupní sílu do budoucna.
„Když už chci něco kritizovat, měl bych tomu alespoň trochu rozumět.“
Kromě bitcoinu mám i nějaké jiné kryptoměny v zanedbatelném množství, se kterým si jen hraju. Když už totiž chci něco kritizovat, měl bych tomu alespoň trochu rozumět.
Jaké příběhy spojené s bitcoinem tě v rámci Tvého projektu Kryptoplebs zaujaly nejvíce?
Každý můj host je svým způsobem zajímavý a využívá bitcoin jiným způsobem. Momentálně se chystáme vydat rozhovor s Timem Akinbem, což je bitcoinový developer z Afriky a bavili jsme o tom, jak bitcoin pomáhá právě lidem v afrických státech, kteří trpí neustále dvoucifernou inflací, nemají bankovní účet a tím pádem nemohou odesílat či přijímat peníze v rámci zahraničí.
Tohle jsou problémy, které zde na západě pociťujeme minimálně, a proto většinou považujeme bitcoin pouze za možnost zbohatnout. Podobnými příběhy jsme se zabývali s Dušanem Matuškou, který vede bitcoinové edukační centrum Amityage na ostrově Roatán v Hondurasu. Nakonec bych zmínil budoucí hrozbu CBDC, kterou jsem řešil s odborníkem na bezpečnost Pavlem Luptákem.
Máme za sebou úspěšný první ročník evropské bitcoin konference BTC Prague, na jejíž organizaci ses podílel. Na starosti jsi měl zábavu pro účastníky i řečníky po programu, tedy organizaci after parties se slosováním o tematické ceny. Jak ses ke spolupráci s týmem kolem BTC Prague dostal a jak se večerní program vydařil?
Jednu věc, kterou na bitcoinu většina z nás opravdu oceňuje, je komunita. Ta naše zde v ČR se rozrůstá poměrně rychlým tempem, kdy od se od začátku roku koná opravdu hodně lokálních meetupů, konferencí a akcí. Osobně jsem začal s vlastními meetupy v Berouně, kde žiji. Jakožto začínající influencer jsem se seznámil s naprostou většinou lidí, kteří byli v bitcoinu dříve než já a kteří organizují opravdu velké akce. To jsou například bratři Kuchařovi, kteří stojí za českým Chaincampem a nyní i za konferencí BTC Prague. Kluci mě osobně oslovili s nápadem pořádat after party jak pro místní, tak pro zahraniční hosty, s čímž jsem samozřejmě souhlasil.
Party se konala každý den a i přes pár drobných organizačních překážek se vcelku povedla. Poznali jsme se s bitcoinery z celého světa, například z Německa, Anglie, Itálie, Irska, Texasu, Portugalska, Argentiny a také Austrálie. Tohle se vám v běžném každodenním životě moc často nenaskytne.
Které setkání v rámci BTC Prague ti udělalo největší radost a proč?
Bude to znít otřepaně, ale zmínil bych Michaela Saylora. Ať už si o něm myslíme cokoliv, jedná o osobnost, která je nyní s bitcoinem spjata a pomáhá jeho adopci, zejména v podnikatelských kruzích. Dalším zajímavým hostem byl také Ioni Appleberg, švédský doktor a mediální tvůrce, který se na bitcoin dívá podobným způsobem jako já a jeho přednáška o bitcoinu a psychedelikách byla opravdu zajímavá. Chystáme spolu rozhovor, tak se máte na co těšit.
Jak hospodaříš s bitcoinem a jaké jsou tvoje dlouhodobé cíle v tomto ohledu?
Bitcoin mě po několika letech vyškolil a po ztrátě nemalého množství peněz jsem pochopil, že nemůžete porazit trh. Nejlepší způsob, jakým si bitcoin pořídit, je formou DCA - dollar cost averaging, kdy kupujete aktivum pravidelně nehledě na cenu. Momentálně chystám video na svůj experiment, který praktikuji přes rok a moc se těším, až ho vydáme. Bitcoin samozřejmě není jen o tzv. HODLu (držení bitcoinu, pozn. red.), ale také chceme podpořit jeho cirkulární ekonomiku a platíme bitcoinem, kde je to jen možné. Podporujeme nejen bitcoinový ekosystém samotný, ale také obchodníky, kteří nám chtějí vyjít vstříc. Například místo pro mou BTC Prague after party jsem si vybral proto, že přijímají bitcoin.
„V české koruně ani jiné fiat měně si na důchod spořit opravdu nechcete.“
Mým dlouhodobým a stálým cílem je se pojistit proti geopolitickým rizikům, která zde hrozí díky fiat standardu a třetím stranám s ním spojeným. Bitcoin není o rychlém zbohatnutí, ale o pomalém nezchudnutí, jelikož údajná předcovidová 2% inflace vám za 30 let umaže kupní sílu o 50 %. V české koruně ani jiné fiat měně si proto opravdu na důchod spořit nechcete.
Jan Kohout pochází z Berouna. Vystudoval fakultu biomedicínského inženýrství na ČVUT a živí se jako fyzioterapeut. Videa z produkce Jana Kohouta můžete sledovat na YouTube kanálu Kryptoplebs. Příspěvky Jana Kohouta můžete sledovat také na Twitteru.