Globalizace selhala a je třeba ji zničit, tvrdí novinář Matt Taibbi
Taibbiho článek je nejen kritikou globalizace, ale i výzvou k přehodnocení toho, co znamená ekonomická soběstačnost a spravedlivý obchod.
V novém komentáři publikovaném 12. dubna 2025 americký novinář Matt Taibbi ostře kritizuje globalizaci a mezinárodní obchodní systém, který podle něj přinesl Spojeným státům více škody než užitku. V článku nazvaném „Burn it all Down“ Taibbi tvrdí, že systém volného obchodu, podporovaný desetiletími korupčních praktik amerických politiků, oslabil americkou ekonomiku, zničil pracovní místa a učinil z USA rukojmí zemí, jako je Čína. Řešením podle něj není postupná reforma, ale radikální zničení současného systému.
Autor zdůrazňuje, že současný globální ekonomický systém, vytvořený od 80. let oběma hlavními americkými stranami, je „dravý chaos“, který nelze napravit drobnými úpravami. „Zapomeňte na ‚postupně‘, musí to být vyhozeno do povětří,“ píše. Přestože Taibbi přiznává svůj komplikovaný vztah k Trumpovi, na tomto problému shledává jeho snahu o změnu částečně oprávněnou. Varuje však, že bez radikálního přehodnocení bude Amerika pokračovat v pomalém ekonomickém úpadku.
Taibbi, který se problematice věnuje už tři desetiletí, popisuje, jak globalizace slibovala Američanům levnější zboží, nová pracovní místa v sektoru služeb a ekonomický růst. Tyto sliby se však nenaplnily. Namísto toho dohody jako NAFTA či vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) umožnily korporacím přesouvat výrobu do zemí s levnou pracovní silou, což vedlo k úpadku amerického průmyslu. „Bylo zřejmé, že jde o obcházení amerických pracovních, bezpečnostních a ekologických zákonů,“ píše Taibbi, který globalizaci označuje za „schéma na vykrádání aktiv“ ve prospěch korporátních zisků.
Čína hraje v Taibbiho analýze klíčovou roli. Podle něj tato země zneužívá své pozice díky nekalým praktikám, jako je dumping cen, manipulace s měnou či krádež duševního vlastnictví, zatímco USA na ni zůstávají ekonomicky závislé kvůli obrovskému čínskému podílu na americkém dluhu. „Oficiálně jsme se dostali za bod, odkud není návratu,“ konstatuje Taibbi s odkazem na zprávu NPR, která naznačila, že Čína má nad USA značný vliv.
V souvislosti s aktuálními událostmi Taibbi komentuje i rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zvýšit cla na čínské zboží na 145 %. Tato opatření vedla k výkyvům na burzách – zatímco trhy ve středu rostly, po oznámení nových cel poklesly. Taibbi však kritizuje nejen Trumpův přístup, ale i jeho odpůrce, včetně novinářů jako Thomas Friedman nebo politiků, jako je Bernie Sanders, kteří navrhují pouze „selektivní“ tarify či diplomatické řešení. Podle Taibbiho je taková politika buď projevem strachu z Číny, nebo politického kalkulu, a neřeší podstatu problému.