FBI spolupracovala s Ukrajinou na cenzuře uživatelů Twitteru včetně novinářů
Nová série Twitter Files odhalila, že americká FBI pomáhala ukrajinské rozvědce blokovat uživatele Twitteru a shromažďovat jejich údaje.
Další z novinářů, kteří postupně analyzují odhalené soubory Twitteru, vydal dlouhý článek odhalující, že americký Federální úřad pro vyšetřování pomáhal ukrajinské rozvědce cenzurovat uživatele sociálních médií a získávat jejich osobní údaje.
Podle investigativního kanadského novináře Aarona Matého zaslal v březnu 2022 zvláštní agent FBI jménem Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) společnosti Twitter seznam účtů s tím, že tyto účty "jsou SBU podezřelé ze šíření strachu a dezinformací". V přiloženém memorandu SBU žádala Twitter, aby účty odstranil a předal údaje o jejich uživatelích.
Twitter odmítl cenzuru na základě názoru na konflikt
V hledáčku ukrajinské vlády byli ruští vysocí politici a členové médií, ale také američtí novináři včetně samotného Aarona Matého. Twitter souhlasil s tím, že účty prověří z hlediska "autentičnosti", ale vyjádřil obavy ohledně blokování Matého a dalších amerických a kanadských novinářů. Zablokovat za názor na konflikt odmítl i ruské vysoké politiky a známé ruské mediální tváře.
Mezi ty, které Twitter odmítl zablokovat, patřil například Gennadij Zjuganov, dlouholetý člen Komunistické strany Ruska a poslanec, který v roce 1996 prohrál s Borisem Jelcinem v prezidentských volbách, Dmitrij Rogozin, bývalý místopředseda ruské vlády, a Sergej Mironov, ruský politik a poslanec. Dále ruští novináři Vladimir Solovjev, moderátor televizních zpráv, a Margarita Simonjanová, šéfredaktorka ruské státní televize RT. Blokaci se vyhnulo také několik ruských vládních agentur a médií.
Pokus FBI zablokovat na žádost ukrajinské rozvědky účty na Twitteru považuje Aaron Maté za jednu z nejotevřenějších žádostí o cenzuru, které byly dosud odhaleny v souborech Twitter Files.
Žádost FBI o cenzuru byla předána v e-mailu z 27. března 2022 od zvláštního agenta FBI Alexandra Kobzanetse, asistenta právního atašé na velvyslanectví USA v Kyjevě, dvěma vedoucím pracovníkům Twitteru. Výměna byla v kopii zaslána čtyřem kolegům z FBI.
"Velmi vám děkuji za váš čas, který jste věnovali diskusi o pomoci Ukrajině," napsal Kobzanets. "Přikládám seznam účtů, které jsem v průběhu několika týdnů obdržel od Bezpečnostní služby Ukrajiny. Tyto účty jsou SBU podezřelé z toho, že šíří strach a dezinformace. K nahlédnutí a zvážení."
Přiložený dokument, vypracovaný ukrajinskou SBU, obsahoval 163 účtů včetně Matého. (Seznam je očíslován do 175, ale některé účty mají dvě odpovídající číselné řady).
Yoel Roth, tehdejší vedoucí oddělení důvěry a bezpečnosti společnosti Twitter, upozornil, že seznam obsahuje "několik účtů amerických a kanadských novinářů (např. Aaron Mate)" a jejich blokaci pouze na základě názoru na ukrajinský konflikt zamítl.
Ze 163 účtů na seznamu SBU bylo 34 pozastaveno a 20 již neexistuje. Zbytek zůstává aktivní.
Facebook byl také tlačen k cenzuře názorů
Nedávná zpráva novináře Lee Fanga uvádí, že FBI tlačila také na Facebook, aby odstranil účty a příspěvky, které SBU považuje za ruské "dezinformace". Podle Fanga vysoce postavený ukrajinský úředník, který je v pravidelném kontaktu s FBI, však definoval "dezinformaci" tak široce, že by mohla znamenat názory, které "jednoduše odporují narativu ukrajinské vlády".