Fauci byl informován o vazbách svého institutu na výzkum ve Wuhanu již v lednu 2020
Fauci byl v lednu 2020 upozorněn, že se jeho institut podepsal pod objev desítek nových koronavirů a že financoval výzkum těchto virů ve Wuhanu.
Překlad původního článku z 5. září 2023
Anthony Fauci, vedoucí představitel americké reakce na pandemii Covid a jeden z nejvlivnějších vědců v oblasti výzkumu infekčních nemocí po celá desetiletí, znal mimořádně podrobně rozsah výzkumu nových koronavirů probíhajícího v čínském Wuhanu, a to do měsíce poté, co se svět dozvěděl o novém koronaviru ve Wuhanu.
Jak ukazují nové záznamy, Fauci byl v lednu 2020 informován, že jeho institut financoval objev a studium desítek nových koronavirů ve Wuhanském virologickém institutu, včetně nejbližšího příbuzného viru SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19.
Nový e-mail získaný prostřednictvím žaloby podle zákona o svobodném přístupu k informacím potvrzuje, že Fauci v soukromí věděl o rozsahu výzkumu koronavirů probíhajícího v epicentru koronavirové pandemie, i když veřejně pokrčil rameny nad náznaky, že pandemie začala nehodou při výzkumu, jako nad konspiračními.

Toto zjevné klamání brzdilo pochopení věci veřejností a bránilo nezávislému vyšetřování zdroje nejhorší pandemie za posledních sto let.
V e-mailu ze dne 27. ledna 2020 obdržel Fauci body pro tiskovou konferenci, která se měla konat téhož večera. Poradce podrobně popsal výzkum v laboratoři ve Wuhanu, který financoval Národní ústav pro alergie a infekční choroby - ústav, který Fauci po desetiletí řídil.
Prostřednictvím neziskové organizace EcoHealth Alliance, jejího prezidenta Petera Daszaka a její smluvní laboratoře, Wuhanského virologického institutu, financoval NIAID objev 52 nových sarbecovirů neboli koronavirů příbuzných SARS - druhu, do kterého patří SARS-CoV-2.
Mezi nimi byl i nejbližší známý příbuzný „nCoV“ neboli nový koronavirus, který se rychle šíří po celém světě.
„Skupina EcoHealth (Peter Daszak a kol.), patřila po léta k největším hráčům na poli práce s koronaviry, a to i ve spolupráci s Ralphem Baricem, Ianem Lipkinem a dalšími,“ napsal šéf Fauciho oddělení Greg Folkers.

NIAID na žádost o komentář nereagoval.
Společnost EcoHealth a její partnerská laboratoř odebraly vzorky ze 47 míst v jižní Číně, kde se pohybují nejbližší příbuzní viru SARS-CoV-2. Díky financování Fauciho institutu odebrali lovci virů vzorky více než 10 000 netopýrů a asi 2 000 dalších savců, jejichž druh není specifikován, uvedl Folkers.
Výzkum koronavirologa Ralpha Barica z Univerzity v Severní Karolíně zjistil, že některé z těchto koronavirů se mohou vázat na ACE2, receptor na buňkách, které se nacházejí v plicích, srdci a cévách.
Folkers se výslovně nezmínil o výzkumu gain-of-function - experimentech, které v laboratoři zvyšují přenosnost nebo smrtelnost virů.
Folkers se však zmínil o tom, že nové koronaviry způsobují onemocnění podobné SARS na „humanizovaných myších modelech“.
Laboratoře mohou k pokusům s viry používat myši upravené tak, aby exprimovaly humanizované plicní buňky. Při metodě zvané sériová pasáž mohou virologové urychlit vývoj viru vyvoláním postupných infekcí, čímž se zvýší schopnost viru infikovat tyto buňky.
O týden později Fauci vyjádřil znepokojení nad možností, že SARS-CoV-2 vznikl touto metodou.
Fauci byl upozorněn skupinou vědců, že virus se jeví jako „neslučitelný s očekáváním evoluční teorie“ - jinými slovy jako laboratorně vyrobený.
Fauci požádal skupinu virologů, aby údaje prozkoumala.
Fauci pověřil dalšího pomocníka, náměstka ředitele NIAID Hugha Auchinclosse, aby prošetřil vazby NIH na tento výzkum. Ve své zprávě Auchinclossovi poslal odkaz na článek v časopise Nature, jehož spoluautorem je Baric, zmíněný v e-mailu z 27. ledna. Baric sdílel s wuhanskou laboratoří myši upravené tak, aby exprimovaly ACE2. Tato technologie pak byla šířeji sdílena mezi vědci v Číně, což Barica zřejmě znepokojilo, jak vyplývá z dalších e-mailů získaných na základě žádosti o svobodný přístup k informacím.
Soukromě virologové, kteří se na data dívali, vyjádřili znepokojení nad tím, že virus se zdál být pro ACE2 „uzamčený a nabitý“.
„Zajímal by mě návrh náhodného laboratorního přenosu u zvířat (kterých?),“ zeptal se Francis Collins, tehdejší ředitel Národního ústavu zdraví.
„?? Sériová pasáž u myší ACE2,“ napsal Fauci v e-mailu o osm dní později.
O několik dní později, 11. února, se Fauci setkal s Baricem kvůli umělým virům.
Veřejně Fauci a další kritici teorie o úniku z laboratoře bagatelizovali význam viru, který se objevil ve městě, kde se tento výzkum koronaviru prováděl - poukazovali na skutečnost, že v Číně jsou i jiné virologické laboratoře.
Přesto e-mail z 27. ledna 2020 naznačuje, že v laboratorním komplexu ve Wuhanu probíhal jeden z nejmodernějších výzkumů koronavirů na světě.
Nový e-mail dokládá, že Fauciho hlavní poradce již na počátku poukazoval na Daszaka, Barica a Lipkina jako na „pravděpodobně světové odborníky na nehumánní koronaviry“ a „jedny z největších hráčů v práci s koronaviry“.
Fauci mohl říci více
Uplynuly měsíce a roky, než se většina veřejnosti dozvěděla o tom, že ve Wuhanu existuje knihovna nových koronavirů objevených s pomocí USA na území jižní Číny, kde cirkulují nejbližší příbuzní SARS-CoV-2.
Nový e-mail potvrzuje Daszakův tweet z listopadu 2019, v němž uvedl, že jeho organizace objevila více než 50 kmenů koronavirů příbuzných SARS, zjistila, že některé z nich se mohou vázat na lidské buňky, a ke studiu použila upravené viry a humanizované myši.
Skutečnost, že laboratoř ve Wuhanu a její americký partner odebírali vzorky tisícům netopýrů na 47 místech v jižní Číně, potvrzují také zprávy o grantu EcoHealth Alliance předložené NIH a získané na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Z grantových zpráv vyplývá, že některé lokality byly popsány jako místa, kde se nachází „bohaté naleziště dosud neobjevených koronavirů souvisejících se SARS“, zejména v provincii Yunnan.

RaTG13
E-mail rovněž poukazuje na spojení mezi NIH a nejbližším příbuzným viru SARS-CoV-2, RaTG13.
V novém e-mailu se uvádí, že netopýří virus objevený s pomocí NIH je na 92 % podobný viru SARS-CoV-2, zatímco RaTG13 je v celém svém genomu podobný na 96 %. Není jasné, zda jde o chybu, nebo se to týká jiného viru.
Je jasné, že preprint, jehož autorem je vedoucí vědecký pracovník Wuhanského virologického ústavu Shi Zhengli, o podobnosti mezi SARS-CoV-2 a jím objeveným netopýřím virem RaTG13, zveřejněný 24. ledna 2020, spustil mezi vedoucími představiteli NIH velké poplašné zprávy.
Z e-mailu, o němž dříve informoval server U.S. Right to Know, vyplývá, že Collins a Fauci se v únoru 2020 obávali, zda by NIH mohl být napojen na výzkum vedoucí vědecké pracovnice Wuhan Institute of Virology Zhengli Shi krátce poté, co zveřejnila preprint o RaTG13.
„Všimněte si nejsilnější podobnosti nCoV 2019 s Bat Cov RaTG13. Je zřejmé, že detaily tohoto srovnání budou rozhodující,“ napsala Collinsová Faucimu 1. února 2020. „Žádné důkazy o tom, že by tato práce byla podpořena NIH.“

Ve skutečnosti NIH tuto práci podporoval, jak vyplývá z veřejných dokumentů a e-mailu Faucimu z 27. ledna.
Přesto bylo nutné, aby online pátrači odhalili původ tohoto viru, který je blízce příbuzný viru SARS-CoV-2 objevenému s pomocí NIH, včetně jeho možného vztahu k záhadnému onemocnění, které postihlo horníky z netopýřího guana v roce 2012.
'Od Davida M'
Zdá se, že informace předané Faucimu v e-mailu z 27. ledna pocházejí od „Davida M“, což je možný odkaz na Fauciho vedoucího poradce Davida Morense.
Morens, další Fauciho vysoce postavený poradce, se na začátku letošního roku dostal pod drobnohled Kongresu, když e-maily získané na základě předvolání Kongresu ukázaly, že komunikoval s Daszakem ohledně prosazování článků v tisku o teorii úniku z laboratoře.
„Nevylučujte, že ty kretény zažalujete za pomluvu,“ napsal Morens Daszakovi. Mezi vědci, kteří byli v e-mailu zahrnuti, byli i virologové, kteří v článcích a v médiích označili teorii o úniku z laboratoře za konspirační teorii.
Morens se také na Fauciho žádost vyjádřil pro média k otázce původu: „Tony nechce, aby na příbězích o původu byly jeho otisky prstů“.
Z e-mailů také vyplynulo, že se podle svých slov snažil vyhnout žádostem o informace FOIA tím, že používal svou osobní e-mailovou adresu.
„Snažím se vždy komunikovat na gmailu, protože můj e-mail NIH je neustále předmětem FOIA,“ uvedl Morens v e-mailu ze září 2019. „Vymažu všechno, co nechci vidět v New York Times.“
E-maily vyvolaly dopisy od vyšetřovatelů Kongresu a Národní správy archivů a záznamů.
Zatímco v e-mailu z 27. ledna se zdálo, že jeho zástupci jsou o práci EcoHealth Alliance informovanější, Fauciho obhajoba studií o zisku funkce - navzdory obavám vědců, kteří zpochybňovali jejich užitečnost a rizika - mohla přispět k její prestiži.
Folkers v e-mailu z 27. ledna 2020 poznamenal, že práce EcoHealth Alliance týkající se koronavirů byla publikována ve dvou nejlepších vědeckých časopisech na světě: Nature a Science.
Organizace U.S. Right to Know získala e-mail použitý v tomto článku prostřednictvím žaloby podle zákona o svobodném přístupu k informacím proti Národnímu ústavu zdraví.