Evropská komise zaplatila 18 miliard korun za kampaň pro kontrolu projevu online
Think tank MCC Brusells odhalil rozsáhlé financování projektů proti dezinformacím z daní občanů.
Evropská komise byla obviněna z koordinace rozsáhlé kampaně zaměřené na regulaci online projevu, na kterou vynaložila téměř 649 milionů eur (přibližně 18 miliard korun) z daní evropských občanů. Vyplývá to z nové zprávy think tanku MCC Brussels.
Stovky projektů za miliardy korun
Zpráva s názvem "Manufacturing Misinformation: The EU-Funded Propaganda War Against Free Speech" (Výroba misinformací: EU financovaná propagandistická válka proti svobodě slova) odhalila, že Komise financovala 349 projektů prostřednictvím stovek nevládních organizací a univerzit. Všechny projekty jsou oficiálně zaměřeny na boj proti "nenávistným projevům" a "dezinformacím".
"Komise financovala stovky neodpovědných nevládních organizací a univerzit na realizaci projektů souvisejících s bojem proti 'nenávistným projevům' a 'dezinformacím' za téměř 650 milionů eur," uvádí zpráva, kterou napsal Dr. Norman Lewis, expert na digitální komunikaci a regulační politiku.
Více peněz než na výzkum rakoviny
Zpráva uvádí srovnání s jinými prioritami EU. Částka vynaložená na kontrolu online projevu převyšuje výdaje Bruselu na nadnárodní výzkum rakoviny o více než 30 procent.
"Evropská komise považuje za větší prioritu zastavení rakoviny svobody projevu než například odhadovaných 4,5 milionu nových případů rakoviny a téměř dva miliony úmrtí na rakovinu v Evropě v roce 2022," kritizuje zpráva toto rozdělení prostředků.
"NEUspeak" a umělá inteligence
Autoři zprávy upozorňují na používání vágní a eufemistické terminologie, kterou nazývají "NEUspeak" - záměrná lingvistická strategie určená k zastírání skutečných záměrů. Názvy projektů jako FAST LISA nebo VIGILANT jsou podle zprávy formou "klamavého brandingu".
Obzvláště znepokojivé jsou projekty využívající umělou inteligenci. Systém VIGILANT je například prezentován jako etický a uživatelsky orientovaný, ale MCC Brussels ho charakterizuje jako "AI surveillance systém zaměřený na monitorování, klasifikaci a profilování projevu, uživatelů a sítí".
Indoktrinace mladých lidí
Zpráva také kritizuje programy zaměřené na mladé lidi, které jsou prezentovány jako občanské vzdělávání.
"Budování kapacit je ve skutečnosti indoktrinace mladých lidí, aby se chovali a jednali jako řečová policie," uvádí dokument.
Podle autorů se zdánlivě zdola nahoru směřující reforma ve skutečnosti ukázala jako "předem napsaný systém dodržování narativu".
Kritika "pseudovýzkumu"
Zpráva také napadá způsob, jakým jsou daňové prostředky směřovány do toho, co nazývá předem validovaným "výzkumem" určeným k potvrzování politické ortodoxie.
"Výzkum, který systematicky 'dokazuje' tento předpoklad, není výzkumem; je to výroba propagandy používané k legitimizaci narativu a delegitimizaci jakýchkoli myšlenek nebo narativů, které neodpovídají," tvrdí Lewis.
Ohrožení demokracie
MCC Brussels argumentuje, že Evropská komise místo obrany demokracie ji ve skutečnosti podkopává.
"Když EU Komise definuje nenávistný projev, dezinformace nebo extremismus, neidentifikuje problémy - kreslí hranice kolem toho, co lze říci, kým a s jakými důsledky."
Reakce institucí
Evropská komise se k obviněním zatím nevyjádřila. Zpráva však vyvolává otázky o rovnováze mezi bojem proti dezinformacím a ochranou svobody slova v digitálním věku.
Think tank MCC Brussels v závěru varuje: "Společnost, která přejmenovává sledování na 'bezpečnost' nebo cenzuru na 'moderování obsahu', nepotřebuje občany doslova umlčet; protože přejmenuje pojem mlčení."
Zpráva je dostupná na webových stránkách MCC Brussels a pravděpodobně vyvolá debatu o tom, jak daleko by měly evropské instituce zajít v regulaci online prostoru.