Demokraté utratili miliony za skrytou kampaň s influencery na podporu Harrisové
Tajná kampaň na TikToku, Instagramu, YouTube a dalších sítích prostřednictvím influencerů stála 10 milionů dolarů.
Investigativní reportáž novináře Lee Fanga a serveru RealClearInvestigations odhalila, že demokratická donorská skupina Way to Win během prezidentské kampaně v roce 2024 utratila více než 9,1 milionu dolarů na skrytou kampaň s influencery na podporu tehdejší demokratické kandidátky Kamaly Harrisové.

Podle interních dokumentů a WhatsApp zpráv, které získal novinář Lee Fang, demokratičtí stratégové najali přes 550 tvůrců obsahu, kteří publikovali více než 6 600 příspěvků na platformách jako TikTok, Instagram, YouTube a Twitch. Cílem bylo vyvolat zdání spontánní podpory pro Harrisovou mezi mladými voliči.

"Stratégové z Way to Win poskytovali influencerům konkrétní body, témata a klíčová sdělení, která měla šířit 'pro-Kamala obsah' v průběhu celého volebního cyklu," uvádí Fang s odkazem na povolební zprávu skupiny.
Kampaň zahrnovala jak již etablované politické komentátory spojené s Demokratickou stranou, například Harry Sissona a Emila Amicka, tak i "nepolitické tvůrce" – influencery známé především pro své cestovatelské vlogy, komediální skeče nebo kuchařské recepty. Těm byla předávána "pozitivní, specifická pro-Kamala sdělení", která měla "nastavit tón na internetu a podpořit další organickou digitální podporu".
Problematickým aspektem této strategie je její netransparentnost. Na rozdíl od televizních nebo rozhlasových reklam, které musí obsahovat informace o svém financování, pro influencery na sociálních sítích podobná pravidla neplatí. Way to Win navíc strukturovala platby přes neziskové organizace a talentové agentury, čímž se vyhnula povinnosti zveřejnit tyto výdaje v databázi Federální volební komise.
Přes vysoké výdaje se však zdá, že kampaň nepřinesla očekávané výsledky. Mnohá videa zaznamenala extrémně nízkou sledovanost – některá měla méně než 40 zhlédnutí. Mladí voliči, Latinoameričané a černošští muži navíc ve významných počtech podpořili Donalda Trumpa, což narušilo volební vzorce, které předtím platily desetiletí.
"Někdy v prezidentských kampaních nastávají chvíle, kdy neexistují žádné kontroly nákladů," poznamenal demokratický stratég Mike Mikus. "Největší otázkou je, zda měli nějaké empirické důkazy, že tato taktika na TikToku bude fungovat."

Po volbách Way to Win ve zprávě pro své dárce tvrdila: "Naším cílem letos bylo bojovat proti konzervativní dominanci obsahu na Instagramu a TikToku. To se nám podařilo." Skupina dokonce spekulovala, že "kdyby více Američanů získávalo své informace z Instagramu a TikToku, Kamala Harrisová by byla příští prezidentkou Spojených států."
Mluvčí Way to Win v prohlášení uvedl: "Náš program s tvůrci obsahu v roce 2024 zasáhl klíčové publikum s téměř miliardou zhlédnutí, ale je třeba udělat více, a my aplikujeme poznatky z posledního cyklu."
Way to Win provozuje několik subjektů a společností, z nichž většina nezveřejňuje dárce. Dokumenty o influencerské kampani však poukázaly na některé indicie. Way to Win uspořádala v San Francisku a Washingtonu sérii akcí určených pouze pro sponzory, kterých se zúčastnili zástupci Open Society Foundation, charitativní organizace podporované miliardářem Georgem Sorosem.
Demokraté však nejsou jediní, kdo využívá placené influencery. Také republikánské kampaně utratily statisíce dolarů za podobné marketingové agentury na sociálních sítích. Rozsah a výdaje pro-Harrisové kampaně z roku 2024 však byly podle zprávy bezprecedentní.