Cryptochat: Nový program na cenzuru aplikací WhatsApp, Signal, Telegram a dalších
Bývalý zakladatel Ebay financuje vývoj programu, který by měl kontrolovat a případně cenzurovat nevhodný obsah v šifrovaných messengerových aplikacích.
Think tank s názvem Meedan, který byl jedním z hlavních kontrolních a cenzurních partnerů sítě Twitter během Covidu, vytvořil nový projekt s názvem Cryptochat. Ten má za cíl kontrolu šifrovaných zpráv v aplikacích, jako je WhatsApp, Signal nebo Telegram, za účelem vystopování závadného obsahu.
Program Cryptochat byl odhalen Andrewem Lowenthalem, zakladatelem Digital Civil Liberties Initiative a kolegou novináře Matta Taibbiho, který zveřejnil Twitter Files.
Co bude umět Cryptochat
Cryptochat se prezentuje jako platforma pro vývoj metod a postupů při studiu dezinformací na end-to-end šifrovaných platformách typu WhatsApp, Signal či Telegram. Tento výzkumný projekt financovala nadace Omidyar Network s cílem získat hlubší porozumění povaze škodlivého obsahu v aplikacích pro šifrované zasílání zpráv a vytvořit metodologické poznatky o tom, jak nejlépe studovat škodlivý obsah na těchto platformách.
Spolupracovat na kontrole obsahu mohou i uživatelé
Cryptochat také bude pracovat s informacemi od uživatelů, kteří mohou sami upozorňovat na závadný obsah pomocí tzv. tip linek – informačních linek, na které mohou lidé odesílat upozornění na závadný obsah.
V plánu je také vývoj kontrolního mechanismu umožňujícího rychlé generování statistik a analýz šifrovaných zpráv pro novináře, výzkumné pracovníky a tvůrce regulačních směrnic, kodexů či zákonů týkajících se dezinformací a závadného obsahu.
Projekt nezapomíná také na patřičnou legislativu. Jeho cílem je tedy současně i vývoj a testování právních a etických rámců pro výše zmíněné shromažďování a používání údajů získaných z šifrovaných zpráv.
Proč Omidyarova nadace financuje vývoj Cryptochatu
Nadace Omidyar Network, kterou založil Pierre Omidyar, zakladatel společnosti Ebay, se ve zprávě z ledna 2022 vyjádřila, že "zprávy o násilí, dezinformačních a manipulačních kampaních vycházejících ze soukromých platforem pro zasílání zpráv se staly až příliš častými.“ Uvedla také, že „nebezpečná rozhodnutí tvůrců [chatovacích šifrovaných] platforem mají ničivé důsledky i pro naše demokratické instituce a zdraví a blahobyt našich společností."
Zpráva výslovně argumentovala proti právu na soukromí v oblasti textových zpráv. "Soukromí je nezbytné pro budování důvěry, ale není jediným standardem bezpečnosti," napsali autoři z Omidyarovy nadace.
"Věříme, že bezpečnost internetu je výsledkem důvěryhodné technologie a osvícené regulace. Posun směrem k přijetí end-to-end šifrování sice skutečně podpořil důvěru uživatelů, ale technologická architektura, která podporuje rozsah, viralitu a zpeněžení, nakonec usnadnila rychlé a rozsáhlé šíření nebezpečného, zkresleného a klamavého obsahu."
Od obrany soukromí ke kontrole obsahu
Pierre Omidyar, jehož jmění dosahuje 9 miliard dolarů, o sobě v minulosti prohlašoval, že je zastáncem svobody projevu a soukromí. V reakci na odhalení Edwarda Snowdena, že americká vláda nezákonně sleduje a odposlouchává americké občany, financoval Omidyar internetový časopis The Intercept.
Později se však vyjádřil, že „virální dezinformace, běžně nazývané "falešné zprávy", se šíří na sociálních sítích, a to jak státními, tak soukromými subjekty. Tyto nepravdivé a zkreslené informace mohou prohlubovat rozdělení společnosti a ztěžovat lidem důvěru v to, co čtou, i v osoby a instituce, o nichž čtou.“
Edward Snowden naopak nedávno podpořil projekt svobodné sociální sítě Nostr, která cenzuru technicky znemožňuje.