„Chytré školy“ v Rusku: digitální kontroly obličejů a placení obědů pomocí otisku dlaně
V roce 2019 ruská vláda uvedla, že do roku 2024 budou všechny školy vybaveny systémy pro rozpoznávání obličejů. V posledních dvou letech se objevila řada zpráv o zavádění těchto identifikačních systém
Dva týdny po konferenci „Cesta umělé inteligence 2022“, která proběhla 24. listopadu 2022 v Moskvě a na níž ruský prezident Vladimir Putin vyzdvihl význam umělé inteligence pro budoucí rozvoj v Rusku, se v ruských médiích objevila zpráva, že ruská Sberbank nabídla ministerstvu školství Altajského kraje zavedení elektronického kontrolního systému ve školách. Altajský kraj má rozlohu 167 800 km² a 2,82 mil. obyvatel.
Chytré turnikety do škol
Kontrolní systém Sberbank, jehož vývoj byl oznámen již v srpnu 2022, má pomocí biometrických údajů omezovat vstup nepovolaných a nemocných osob do institucí a také identifikuje ohrožující chování samotných studentů.
Systém automaticky kontroluje dveře a turnikety a uděluje vstup do školních zařízení pomocí biometrie obličeje a také posílá rodičům upozornění o tom, kdy dítě přišlo do třídy a kdy z ní odešlo. Senzory mohou sledovat teplotu žáků a nemocným dětem systém vstup blokuje.
Úřady v Altajském kraji údajně tento návrh zatím odložily, ale podobné systémy - někdy nazývané "chytré školy" - se již objevují po celém Rusku.
Sberbank začala vyvíjet biometrické identifikační a platební systémy dlouho před pandemií COVID-19. V roce 2015 banka spustila Ladoshki ("Malé dlaně"), bezhotovostní platební systém pro školní stravování, kde se místo karet a chytrých telefonů jako identifikátor používají biometrické údaje z dětských dlaní.
"Při placení za oběd přiloží žák ruku ke skeneru speciálního přístroje, vybere si jídlo z jídelního lístku a peníze se automaticky odečtou z účtu připojeného k biometrickým údajům," vysvětloval článek z října 2020.
Ve městě Samara úřady otevřely na podzim 2021 novou školu, kde je "bezpečnost a pohodlí dětí na prvním místě". Vzdělávací instituce je vybavena řadou high-tech pomůcek na ochranu zdraví.
Při vstupu na školní pozemek dítě přiloží ke dveřím magnetický klíč, následně na chodbě přistoupí k turniketu, který žáka identifikuje. Stejný systém Face ID změří teplotu každého návštěvníka a umožní mu vstup do školy pouze při normální teplotě. Pokud je teplota dítěte zvýšená, zavolá systém rodičům a požádá je, aby si dítě odvedli domů. Nyní se pracuje na mechanismu, s jehož pomocí budou moci rodiče dítě během dne sledovat, pozorovat jeho pohyb.
"Důležité je, že v budoucnu bude možné terminál pro bezkontaktní měření teploty využít i v období jiných sezónních onemocnění. Také funkčnost systému lze snadno rozšířit. Například přidat modul videoanalýzy," uvedl Alexander Oboltin, ředitel jamalo-nenecké pobočky společnosti PJSC Rostelecom.
Terminál měří tělesnou teplotu s vysokou přesností. Kromě toho může digitální zařízení s dodatečně nastavenými parametry sledovat dodržování režimu roušek ve škole. Těm, kteří nemají nasazenou ochrannou zdravotní roušku, poskytne zařízení prostřednictvím hlasové zprávy doporučení ohledně dodržování povinných hygienických bezpečnostních norem. Pokud nejsou splněny, turniket u vstupu do vzdělávací instituce se neotevře.
Chytré školy po celém Rusku
Moskevské ministerstvo školství v roce 2021 sdělilo, že plánuje zavést systém rozpoznávání obličejů v městských školách do konce roku 2022. Školáci a učitelé budou do vzdělávacích institucí vpuštěni až po absolvování biometrické autentizace. V dokumentu se uvádí, že je to nezbytné pro "zvýšení osobní bezpečnosti žáků a pedagogických pracovníků na území vzdělávacích organizací ve městě Moskva".
V roce 2019 ruská vláda uvedla, že do roku 2024 budou všechny školy vybaveny systémy pro rozpoznávání obličejů. V posledních dvou letech se objevila řada zpráv o zavádění těchto identifikačních systémů po celém Rusku.