Cenzura a riziko sledování: Valné shromáždění OSN přijalo smlouvu o kybernetické kriminalitě
Globální smlouva o kyberkriminalitě čelí kritice ohledně ohrožení lidských práv a možného zneužití přeshraničních pravomocí.
Překlad původního článku ze serveru reclaimthenet.org
Jak jsme očekávali, přestože odpůrci upozorňovali, že Úmluva OSN proti kyberkriminalitě musí mít užší oblast působnosti, silnou garanci zachování lidských práv a musí být jasněji definována, aby nedocházelo k jejímu zneužívání - Valné shromáždění OSN po pěti letech tahanic mezi různými zainteresovanými stranami dokumenty 24. 12. 2024 přijalo.
Nyní je na členských státech OSN, aby smlouvu nejprve podepsaly a poté ratifikovaly. Smlouva vstoupí v platnost tři měsíce poté, co tak státy učiní.
Byrokracie OSN je s tímto vývojem spokojena a označuje úmluvu za „přelomovou“ a za „historickou“ globální smlouvu, která zlepší přeshraniční spolupráci v boji proti kyberkriminalitě a digitálním hrozbám.
Kritici však tvrdí, že obětí smlouvy se může stát svoboda slova a lidská práva, neboť různí členové OSN přistupují k lidským právům a soukromí značně odlišně - zatímco smlouva nyní svým způsobem „standardizuje“ vyšetřovací pravomoci orgánů činných v trestním řízení napříč státy.
Někteří kladou značný důraz na to, jak by „autoritářské“ země (smlouvu navrhlo Rusko s Čínou, pozn. red.) mohly zneužít tento nový nástroj určený k boji proti trestné činnosti na internetu - ve skutečnosti se však tato obava týká každé země, která smlouvu nakonec ratifikuje.
Dalším bodem kritiky je, že členové OSN již jednotlivě mají zákony, které se zabývají stejnou problematikou, takže úmluva je zbytečná - ledaže by měla rozšířit některé z těchto autoritářských pravomocí na země, které je formálně nemají a nemohou je z politických důvodů napřímo přijmout doma.
Vzhledem k tomu, že Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci bez hlasování - poté, co se na textu předtím dohodli vyjednavači -, není bezprostředně jasné, kolik zemí by ji příští rok podepíše a ratifikuje jako právně závazný dokument.
Mezitím mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese označil smlouvu za „projev multilateralismu“.
Tam, kde odpůrci vidí potenciál pro nedemokratické praktiky přelévající se přes suverénní hranice, hovoří zástupci OSN o „bezprecedentní platformě pro spolupráci“, která umožní agenturám vyměňovat si důkazy, vytvořit bezpečný kyberprostor a chránit oběti trestných činů, jako je sexuální zneužívání dětí, podvody a praní špinavých peněz.
A tvrdí, že toho všeho bude dosaženo „při ochraně lidských práv online“.