Cecílie Jílková: Proč se BIS odstěhovala do Ruska?
Hliník se odstěhoval do Humpolce, naše BIS do Ruska a my všichni poputujeme nejspíš nakonec do Ruzyně. Co v praxi znamená Úmluva OSN o kyberkriminalitě?
Vše začalo rezolucí OSN nazvané "Boj proti využívání informačních a komunikačních technologií pro kriminální účely", kterou v roce 2019 iniciovaly Rusko, Čína a další země, kromě jiných Írán, Egypt, Súdán a Uzbekistán. Návrh vycházel z již existující Budapešťské úmluvy o kybernetické kriminalitě z roku 2004, ovšem navíc obsahoval velmi vágní, a dle kritiků ze západních zemí i nebezpečné, ruské koncepty rozšiřující definici kybernetického zločinu na mnoho aktivit, které s ním ve skutečnosti nesouvisí.
Spolupráce při potlačování disentu
Usnesením se zřídila návrhová skupina, která měla za úkol vypracovat zadání pro mezinárodní úmluvu OSN o kyberkriminalitě. „Kybernetická kriminalita, která je zde hlavním předmětem zájmu, však nejsou hackerské útoky, porušování soukromí nebo krádeže identity. Místo toho má tato smlouva vytvořit mezinárodní právo, které by usnadnilo spolupráci zemí při potlačování politického disentu,“ napsal v prosinci 2019 deník The Washington Post a poznamenal, že Rusko a Čína se k prosazování svých cílů naučily stále efektivněji využívat mezinárodní pravidla a normy.
Dnes, o pět let později, je ratifikace již dokončeného textu mezinárodní úmluvy OSN proti kyberkriminalitě doslova za dveřmi. Více než sto organizací zabývajících se lidskými a občanskými právy po celém světě varuje před vážným ohrožením lidských práv a upozorňuje na skutečnost, že v textu smlouvy chybí odpovídající záruky a pojistky. Plánovaná dohoda by podle nich zavazovala členské státy OSN k zavedení komplexních opatření pro dohled nad širokou škálou trestných činů.
→ Pokračování textu na serveru Blogosvět