Brusel plánuje povinné uchovávání dat o tom, s kým a kdy komunikujeme
Soudy takové opatření už dvakrát zakázaly. Metadata mohou odhalit rozsáhlé a intimní detaily o životě člověka.
Evropská komise zahájila 21. května formální výzvu k předložení informací ohledně svého záměru vytvořit legislativu, která by poskytovatelům služeb nařídila uchovávat metadata po "rozumnou a omezenou" dobu za účelem pomoci při trestních vyšetřováních.
Přestože je návrh prezentován jako nezbytnost pro vymáhání práva, vyvolává vážné znepokojení v komunitě obhájců soukromí. Metadata, často bagatelizovaná jako pouhá technická data, mohou ve skutečnosti odhalit rozsáhlé a intimní detaily o životě člověka.
Co metadata prozrazují o našich životech
I bez přístupu k obsahu komunikace mohou metadata odhalit, s kým někdo mluví či písemně komunikuje, jak dlouho, jak často, odkud a v jakých časech. Když se tato data agregují v čase, vytváří odhalující mapu osobních návyků, rutin, vztahů, politických názorů, náboženských praktik a dokonce zdravotního stavu.
Kritici upozorňují, že pouhá existence takových databází láká ke zneužití, ať už ze strany státních aktérů, soukromých subjektů nebo hackerů. Zkušenost navíc ukázala, že data uchovávaná pro jeden účel často skončí použita k jiným účelům, čímž se rozšiřuje rozsah sledování nad rámec původního záměru.
Soudy už dvakrát řekly ne
Evropský soudní dvůr opakovaně rozhodl proti takovému nerozlišujícímu uchovávání dat. V zásadním rozhodnutí z roku 2014 zrušil směrnici EU o uchovávání dat a označil ji za "vážný zásah do základních práv", přičemž poznamenal, že směrnice nezavedla smysluplné limity nebo ochrany.
Navazující rozhodnutí, včetně klíčového z roku 2020, potvrdila, že obecné a nerozlišující uchovávání metadat porušuje právo EU. Interní hodnocení, včetně uniklé analýzy z roku 2023, tyto závěry potvrdila a varovala, že opětovné zavedení plošného sběru dat pod jinou terminologií by pravděpodobně nesplnilo právní standardy proporcionality.
Kombinace s digitálními peněženkami zvyšuje riziko
Paralelně s návrhem na uchovávání metadat EU zavádí od konce roku 2026 Evropské peněženky digitální identity prostřednictvím eIDAS 2.0 regulace.
Organizace na ochranu soukromí varují, že digitální peněženky samy o sobě umožní vládám potenciálně rozsáhlé sledování a že “neexistují absolutně žádné záruky, které by zabránily vládám poskytujícím peněženku ve sledování všeho, co s ní jejich uživatelé dělají."
Zatímco eIDAS 2.0 zachycuje oficiální transakce s vládními a soukromými službami prostřednictvím digitální peněženky, návrh na uchovávání metadat by tento systém rozšířil i o veškerou digitální komunikaci - kdo s kým komunikuje přes telefon, e-mail či messengery, kdy a odkud.
Rozsáhlá kritika a obavy z cenzury
Současný návrh na sběr metadat nastiňuje několik cest - od dobrovolné spolupráce prostřednictvím nezávazných nástrojů až po více donucovací legislativní cestu, která by uložila povinné závazky uchovávání podle Evropského kodexu elektronických komunikací.
Na výzvu k předložení informací už bylo podáno tisíce připomínek, z nichž mnohé varují, že návrh by obnovil struktury hromadného sledování, které evropské soudy již zrušily.
Obavy ještě více umocňuje právo Komise cenzurovat tuto veřejnou zpětnou vazbu, pokud ji označí za "urážlivou, obscénní, vulgární, pomlouvačnou, nenávistnou, xenofobní nebo vyhrožující." Skupiny pro transparentnost tvrdí, že takové opatření by mohlo být použito k potlačení legitimního nesouhlasu.
Časový harmonogram a další kroky
Výzva k předložení informací (a psaní připomínek) je otevřena do 18. června a očekává se, že bude následována formálnější veřejnou konzultací ve druhém čtvrtletí 2025. Draft legislativního návrhu je plánován na začátek roku 2026.