Bílý dům vyvíjel nátlak na cenzuru na Facebooku, tvrdí Mark Zuckerberg
Šéf Facebooku sdělil, že Bidenova administrativa nejednala během pandemie správně. Současně sdělil, že příběh notebooku Huntera Bidena nebyl ruskou dezinformací.

Mark Zuckerberg obvinil Bidenovu administrativu z nátlaku na skupinu sociálních sítí, aby cenzurovala určitý obsah během Covid-19 pandemie, a sdělil, že v tomto volebním cyklu hodlá být politicky „neutrální“.
V dopise adresovaném předsedovi soudního výboru Sněmovny reprezentantů Jimu Jordanovi Zuckerberg napsal, že vysocí Bidenovi úředníci po celé měsíce „opakovaně tlačili“ na tým společnosti Meta, aby cenzuroval některý obsah týkající se Covidu-19, včetně humoru a satiry.
Zuckerberg rovněž uvedl, že Meta neměla „degradovat“ článek deníku New York Post o notebooku Huntera Bidena před volbami v roce 2020 poté, co FBI označila příběh za ruskou dezinformační kampaň. Zuckerberg sdělil, že příběh nebyl ruskou dezinformací.
Domnívám se, že nátlak ze strany vlády nebyl správný, a lituji, že jsme se k němu nevyjádřili otevřeněji,“ napsal v dopise, který výbor v pondělí zveřejnil na X. Jsem pevně přesvědčen, že bychom neměli slevovat z našich obsahových standardů kvůli tlaku jakékoli administrativy v jakémkoli směru - a jsme připraveni tlaku čelit, pokud se něco takového bude opakovat.“
Kongresové vyšetřování vede Jim Jordan, jeden z předních republikánů ve Sněmovně reprezentantů. Obviňuje v něm Bidenovu administrativu, výzkumníky dezinformací a platformy sociálních sítí ze spolčení s cílem cenzury Američanů a zejména jejich konzervativních názorů.
Zuckerbergovo prohlášení přichází poté, co byl tento víkend ve Francii zatčen šéf společnosti Telegram Pavel Durov kvůli vyšetřování údajných nedostatků v moderování, a současně uprostřed rozsáhlé celosvětové debaty, kterou podnítily příspěvky miliardáře Elona Muska o tom, do jaké míry by platformy měly upřednostňovat svobodu projevu nebo bezpečnost online. Musk se prohlásil za absolutistu svobody projevu.
Zuckerberg také uvedl, že již nebude přispívat na podporu volební infrastruktury prostřednictvím své filantropické skupiny Chan Zuckerberg Initiative, jako to dělal dříve, kdy poskytnul dary v celkové výši více než 400 milionů dolarů neziskovým skupinám včetně Centra pro techniku a občanský život se sídlem v Chicagu. Příspěvky měly zajistit, aby místní volební jurisdikce měly během pandemie k dispozici odpovídající prostředky, uvedl. Dodal však, že byly interpretovány jako "zvýhodnění jedné strany na úkor druhé".
Mým cílem je být neutrální a nehrát roli tak či onak - nebo vypadat, že hraji takovou roli. V tomto volebním cyklu podobný příspěvek neplánuji,“ napsal Zuckerberg.
Tyto komentáře znamenají nečekané veřejné přiznání, že se Bílý dům pokoušel ovlivnit politiku a postupy moderování Facebooku, a zároveň se jedná o mínusové body pro demokraty před listopadovými volbami. Bílý dům na žádost o komentář zatím nereagoval.
Republikánský kandidát a bývalý americký prezident Donald Trump opakovaně brojil proti platformám sociálních médií kvůli jejich údajné cenzuře pravicových hlasů. V červenci Trump na své sociální síti Truth Social varoval, že v případě znovuzvolení prezidentem bude „stíhat volební podvodníky v dosud nevídané míře a budou posláni na dlouhou dobu do vězení“.
Poté se zdálo, že oslovil Zuckerberga, když dodal: “My už víme, kdo jste. NEDĚLEJTE TO! ZUCKERBUCKS, buďte opatrní!“
Zuckerberg později v televizním rozhovoru řekl, že Trumpova reakce na pokus o atentát na jeho osobu byla "drsňácká", ale nepodpořil ho. Trump uvedl, že mu Zuckerberg zavolal, aby se omluvil za chybu při moderování, která se na Facebooku vyskytla v souvislosti s fotografií z útoku, a tvrdil, že mu Zuckerberg řekl, že z úcty k němu nepodpoří ve volbách demokrata.
V dopise zveřejněném v pondělí Zuckerberg rovněž uvedl, že Meta neměla „degradovat“ článek deníku New York Post o notebooku Huntera Bidena před volbami v roce 2020 poté, co FBI tento příběh označila za ruskou dezinformační kampaň. Zuckerberg sdělil, že příběh nebyl ruskou dezinformací.