Americký Stanford ukončuje cenzurní aktivitu, dva lídři byli propuštěni
Stanfordská internetová observatoř, která pro americkou vládu vedla snahy o masovou cenzuru, propustila své vedoucí pracovníky Renée DiRestu a Alexe Stamose.
Stanfordská internetová observatoř (SIO) se rozhodla neprodloužit smlouvy se dvěma vedoucími pracovníky Reneé DiResta a Alexe Stamose. Oba zmínění již organizaci opustili. "Laboratoř nebude provádět výzkum voleb v roce 2024 ani jiných voleb v budoucnu," oznámil blog Platformer.
Stanford také přerušil financování SIO od dárce jménem Frank McCourt. "Ačkoli SIO stále měla jiné zdroje financování," uvádí Platformer, někteří pracovníci SIO považovali McCourtovo rozhodnutí o financování za jasný signál, že Stanford zanevřel na svůj závazek vůči jejich práci.
“Oznámení přišlo jen dva dny poté, co DiResta vydala knihu, která šíří dezinformace o jejích kriticích, včetně mě,” okomentoval rozhodnutí Stanfordu investigativní novinář a vlastník Public News Michael Shellenberger.
Shellenberger se svými kolegy v posledních osmnácti měsících rozsáhle dokumentoval snahy o masovou cenzuru, které vedla Stanfordská internetová observatoř pro vládu Spojených států.
Podle Public News byla SIO vedoucí z celkem čtyř skupin, které jménem ministerstva vnitřní bezpečnosti v letech 2020 a 2021 obhajovaly cenzuru. "Do roku 2022," poznamenává Platformer, "se SIO stala nejviditelnějším výzkumným institutem" zapojeným do propagace cenzury v USA. "Jeho zaměstnanci publikovali dohromady 10 časopiseckých článků a 22 názorových úvodníků (tzv. op-eds, pozn. překl.). Podle výroční zprávy z roku 2022 bylo SIO citováno v médiích 5 400krát - “což je na nový a relativně malý tým ohromující číslo."
Odvolání DiResty a Stamose dle Michaela Shellenbergera pravděpodobně “nebude stačit k tomu, aby je zastavilo v jejich dalším prosazování cenzury, jak ukazuje DiRestové kniha”. DiResta a Stamos možná najdou zdroje pro pokračování lobbingu v jiné instituci. DiResta se dle Shellenbergera nadále těší přízni stranických zpravodajských serverů, jako je The Atlantic, “které z ideologických a finančních důvodů požadují stále větší cenzuru”.
Podle Shellenbergera americký nejvyšší soud pravděpodobně povolí druh cenzury třetích stran, jakou DiResta a Stamos poprvé použili v klíčovém případu svobody projevu Murthy v. Missouri. Odvolání DiResty a Stamose ze strany Stanfordu však dle Shellenbergera naznačuje, “že si vedení univerzity uvědomuje, jakou škodu na pověsti této instituce DiResta a Stamos způsobili”.
“Stanford se od nich distancoval z důvodů, které neměly nic společného s penězi. Oba se totiž ukázali jako zdatní v získávání peněz,” sdělil Shellenberger. SIO získala 5 milionů dolarů od Craig Newmark Philanthropies, což Stamosovi a DiRestové umožnilo najmout téměř tucet zaměstnanců.
Propuštění Stamose a DiResty ze Stanfordu je však dle Shellenbergera “jedním z nejvýznamnějších vítězství svobody projevu za posledních 18 měsíců”.
“Každý, komu záleží na svobodě projevu, by se měl snažit pochopit, co se stalo, abychom mohli tento úspěch zopakovat po celém světě,” sdělil Shellenberger.