Americké ministerstvo zahraničí čelí žalobě ve věci financování cenzurních organizací
Dva americké zpravodajské servery podaly žalobu na Centrum pro globální angažovanost spadající pod ministerstvo zahraničí za financování "cenzurních podniků" a tvoření černých listin.
Koncem října tohoto roku podal liberální investigativní web Consortium News na Spojené státy americké a společnost Newsguard žalobu, v níž bylo popisováno státem financované úsilí o označování, hanobení a stigmatizaci "mediálních organizací, které se staví proti americké zahraniční a obranné politice nebo s ní nesouhlasí". Consortium News přitom tvrdilo, že společnost Newsguard financoval přímo americký Pentagon.
Ministerstvo údajně sponzorovalo cenzurní podniky
Na tuto žalobu nyní navázala dvojice konzervativních médií, The Federalist a The Daily Wire, když zažalovala agenturu Global Engagement Center spadající pod americké ministerstvo zahraničí, která se údajně věnuje potírání "zahraniční státní a nestátní propagandy". Žaloba obou deníků uvádí, že ministerstvo zahraničí sponzorovalo Newsguard a britský Global Disinformation Index jako "cenzurní podniky" zaměřené na domácí projevy.
Zasahování zpravodajských nebo diplomatických služeb do domácího zpravodajského prostředí je v USA zakázáno zákonem, který přímo deklaruje, že žádné prostředky ministerstva zahraničí nesmějí být "použity k ovlivňování veřejného mínění ve Spojených státech".
Přelévání peněz a blacklisting
Žaloba kromě jiného popisuje využívání agentury Global Engagement Center jako mechanismu pro přelévání peněz různým organizacím, které se zabývají cenzurou v zastoupení. Jednou z těchto skupin je také NewsGuard, která v nedávné tiskové zprávě uvedla, že cílem jejích služeb "hodnocení důvěryhodnosti" založených na předplatném je "systémově odbourávat zdroje škodlivých dezinformací".
Společnost NewsGuard v prezentaci vysvětlila, že inzerentům poskytuje licenci na tzv. Bílý seznam legitimních zpravodajských webů, čímž odstavuje nežádoucí zpravodajské weby od zdrojů příjmů.
„To, co poskytujeme, jsou prostě informace - naše hodnocení stránek - aby se inzerenti mohli rozhodnout, kam umístí svou reklamu. /…/ Inzerenti obecně dávají přednost umístění reklamy na weby, které jsou spolehlivé a důvěryhodné. Jsme přesvědčeni, že na volném trhu by značky měly mít možnost samy se rozhodnout, kam umístí svou reklamu - a získat licenci na data, která jim to umožní,“ vyjádřila se společnost NewsGuard.
Bílé seznamy jsou opakem volného trhu myšlenek, tvrdí novinář
„NewsGuard může racionalizovat, jak chce, ale když bere státní peníze a oznamuje záměr vytvořit "bílé seznamy" pro některé a "odříznout od příjmů" jiné, je to opak "trhu myšlenek". Je to vládou sponzorovaný palec na misce vah "důvěryhodnosti" a "spolehlivosti",“ vyjádřil se k prohlášení společnosti investigativní novinář a spoluautor Twitter Files Matt Taibbi.
Nejstarší americký deník New York Post, který zveřejnil pravdivé odhalení týkající se notebooku Huntera Bidena, byl přitom podle tohoto hodnocení považován za nejrizikovější, zatímco noviny, které označily zprávu o "údajném" laptopu za "možnou" ruskou dezinformaci, dostaly kladné hodnocení.