Americká centrální banka nabízí cestu z krize. S pomocí digitálních měn
Krach banky Silicon Valley byl téměř nevyhnutelným důsledkem měnové politiky americké centrální banky Fed, tvrdí profesor Jeffrey Sonnenfeld ve svém článku pro Time magazine.
Krach banky Silicon Valley byl téměř nevyhnutelným důsledkem měnové politiky americké centrální banky Fed, tvrdí profesor Jeffrey Sonnenfeld ve svém článku pro Time magazine.
Sonnenfeld podrobně rozebral příčiny pádu této první a současně ne poslední banky a zkritizoval některé rozšířené pověry, že by důvodem pádu bylo pouze nekompetentní vedení banky nebo podpora woke hnutí. Vyjádřil se, že „ať už byla banka jakkoli zranitelná, nebýt stavu způsobeného třetí stranou, škoda by nevznikla.“
Jeffrey Sonnenfeld je vedoucím proděkanem na Yale School of Management a také je zakladatelem a prezidentem Chief Executive Leadership Institute, neziskového vzdělávacího a výzkumného institutu zaměřeného na vedení generálních ředitelů a řízení společností.
Dle Sonnenfelda investovalo vedení SVB do relativně nízkorizikových státních dluhopisů, což by skutečně bylo v pořádku, nebýt bezohlednosti Fedu. Ten byl údajně dle Sonnenfelda médii a politiky dotlačen k vysokým úrokovým sazbám, a to vše uprostřed problémů s inflací. Měnová politika Fedu tak dle Sonnenfelda nejenže zabila Silicon Valley banku, ale může poslat do recese celou ekonomiku.
Bankovní systém USA v bankrotu
Fed si dle Sonnenfelda neuvědomuje svůj destruktivní dopad, když „jako bezohledný opilý řidič prudce kličkuje napříč jízdními pruhy“.
Kolaps Silicon Valley banky odhalil křehkost amerického bankovního systému. Vzhledem k tomu, že přibližně 60 % světových aktiv je denominováno v amerických dolarech, je kolaps amerického finančního systému velkým problémem pro všechny.
„Kreativní destrukce“ v rukou milionářů
Problémy bank s likviditou vedou vždy k hromadným výběrům a banky krachují. „Run“ na Silicon Valley banku začal, když vkladatelé a investoři vybrali 42 miliard dolarů během jediného dne. Mnohým z nich to poradil fond Founders Fund miliardáře Petera Thiela.
Peter Thiel je zastáncem teorie "kreativní destrukce", kterou poprvé vyslovil ekonom Joseph Schumpeter. V roce 2009 Thiel napsal knihu The Education of a Libertarian (Výchova libertariána), v níž tvrdí, že kreativní destrukce může "vést ke skutečnému boomu".
Cesta z krize přes digitalizaci měny
V současné době patří Fed mezi 114 světových centrálních bank, které cílí na zavedení digitální měny centrální banky (CBDC). Ve své studii "Dolar ve věku digitální transformace“ Fed uvádí:
"Peníze centrální banky nenesou ani úvěrové, ani likviditní riziko, a proto jsou považovány za nejbezpečnější formu peněz. /…/ Federální rezervní systém se zabývá rozsáhlým ekonomickým a politickým výzkumem digitálních měn, přičemž se zaměřuje zejména na finanční začlenění a finanční stabilitu /…/ Vkladatelé mohou v případě krize upřednostnit CBDC před bankovními vklady."
Pokyn ke zvyšování úrokových sazeb přišel od BIS
Fed je také přední centrální bankou mezi těmi, které jsou v současné době uvedeny jako členové Banky pro mezinárodní platby (BIS). Ta dala svým členům pokyn, aby se zapojili do "razantního" zvyšování úrokových sazeb s cílem řešit globální inflaci. Učinila tak s vědomím, že světové ekonomice hrozí recese. FED jí následně vyhověl.
Navíc BIS věděla, že banky i nebankovní subjekty, jako jsou penzijní fondy, jsou vystaveny obrovskému riziku. Finanční instituce například využívaly měnové swapy - tzv. FX swapy - ke snížení nákladů na půjčky ve vlastních národních měnách. BIS uvedla, že kumulovaný dluh na trhu činil přibližně 80 bilionů USD.
BIS odhadla, že tento kolektivní dluh je větší než "zásoby dolarových pokladničních poukázek, repo obchodů a komerčních papírů dohromady". Přesto stále obhajovala "razantní" zvyšování sazeb.
BIS vyvíjí digitální měnu pro přeshraniční platby
Také BIS je nadšeným příznivcem CBDC a prostřednictvím svých "inovačních center" usilovně spolupracuje s centrálními bankami na vývoji "interoperabilních" CBDC pro přeshraniční platby. Fed se připojil k šesti dalším centrálním bankám, včetně Evropské centrální banky (ECB) a BIS, aby spolupracovaly na vývoji CBDC. V roce 2021 to vedlo ke společnému komuniké centrálních bank a ministerstev financí zemí G7:
"Centrální banky G7 zkoumají příležitosti, výzvy i dopady digitálních měn centrálních bank (CBDC) na měnovou a finanční stabilitu a zavazujeme se spolupracovat /…/ na jejich širších důsledcích pro veřejnou politiku". Konstatujeme, že případné CBDC jako forma peněz centrální banky by mohly fungovat jako likvidní a bezpečné aktivum pro vypořádání i jako kotva platebního systému."
Digitální peníze mají mít "ochranná opatření"
Ve spolupráci s vládami BIS pracuje na ochranných opatřeních:
"Centrální banky zkoumají ochranná opatření, která by mohla být zabudována do jakéhokoli CBDC s cílem řešit rizika pro finanční stabilitu. /…/ Mohlo by se jednat o opatření, jako jsou kritéria přístupu pro povolené uživatele, omezení držby CBDC nebo transakcí jednotlivců a konkrétní volby týkající se odměňování CBDC. /…/ Konstrukce CBDC nebo jeho rámec může pomoci kontrolovat rizika pro finanční stabilitu."
BIS ve výše uvedeném dokumentu také zdůraznila, že "nízké náklady" spojené s CBDC a "bezpečné útočiště", které by podle ní CBDC vkladatelům nabízela, by vedly k tomu, že by se lidé v případě finanční krize pro CBDC rozhodovali ochotně.
"/…/během systémové bankovní krize by převody z bankovních vkladů do CBDC čelily nižším transakčním nákladům než náklady spojené s výběry hotovosti /…/ a poskytovaly by bezpečné útočiště v podobě centrální banky.".
Ředitel BlackRock varuje před dalším šířením krize
Bez ohledu na ujištění americké vlády polemizovaly některé přední osobnosti finančního světa o možnosti prohloubení krize. Například generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink varoval, že by se krize mohla rozšířit. Jeho komentáře mají však takovou váhu, že to naopak vedlo k rostoucímu znepokojení na trzích a prohloubení finanční krize.
Právě v době, kdy probíhal run na Silicon Valley banku, informoval předseda Fedu Jerome Powell Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů USA, že "velkoobchodní CBDC" právě ukončilo dvanáctitýdenní zkušební provoz a Fed je může zavést bez souhlasu Kongresu.