110 000 informačních dobrovolníků najato OSN k boji proti dezinformacím
OSN najalo 110 000 „informačních dobrovolníků“, kteří mají na sítích bojovat s dezinformacemi. Oslovilo také influencery na sociálních sítích.
Již 26. listopadu 2020 sdělilo Světové ekonomické fórum v podcastu World Vs Virus informaci o tom, že OSN najalo 110 000 „informačních dobrovolníků“, kteří mají na sítích bojovat s dezinformacemi.
"Zatím jsme získali 110 000 informačních dobrovolníků, vybavujeme je znalostmi o šíření dezinformací a žádáme je, aby sloužili jako jacísi 'digitální první respondenti' všude tam, kde se dezinformace šíří," sdělila Melissa Flemingová, která vede globální komunikaci Organizace spojených národů. OSN oslovilo také influencery na sociálních sítích, aby pomohli potírat dezinformace.
V podcastu Světového ekonomického fóra (WEF) představil možná řešení infodemie také novinář a podnikatel Mark Little.
"Šíření dezinformací jsem začal vnímat jako globální zdravotní krizi," sdělil Little v rozhovoru pro sérii podcastů World Vs Virus. "Pokud lidé nemohou důvěřovat informacím o kritických výzvách současného světa, ať už jde o koronavirus nebo změnu klimatu, pak nemůžeme jako demokracie přijímat rozumná rozhodnutí."
Mark Little pracoval pro Twitter a založil Storyful, zpravodajskou agenturu pro sociální média, jejímž základem bylo ověřování faktů. V prosinci 2013 však prodal firmu společnosti News Corp Ruperta Murdocha za údajných 18 milionů eur. Bývalý moderátor pořadu Prime Time Mark Little původně ve společnosti zůstal, ale vzdal se funkce generálního ředitele a nahradil ji funkcí ředitele pro inovace. Později se rozhodl společnost opustit.
"Vedl jsem si opravdu dobře. Jsem ve šťastném postavení, kdy je o mé děti postaráno, ale nejvíce mi ten obchod dal svobodu. Mám své peníze na odchodnou. Pro mě to nikdy nebylo o velkých domech nebo autech, vždycky to bylo o svobodě," sdělil v rozhovoru pro thinkbusiness.ie.
Nyní Mark Little vede novou společnost Kinzen, jejímž cílem je využít umělou inteligenci, algoritmy i živé redaktory k boji proti dezinformacím na internetu.
Komise Evropského parlamentu následně vydala 26. 5. 2021 pokyny k posílení tzv. Kodexu postupů proti dezinformacím. Revidovaný a posílený Kodex „by měl /.../ posílit závazky k omezení manipulativního chování“ a mimo jiné také „posílit postavení výzkumné komunity a komunity pro ověřování faktů“, do které se řadí nadnárodní i lokální firmy, jako je Demagog.cz a agentura AFP. Ty dostaly vyšší pravomoce a více financí.
V návaznosti na kroky Evropské komise, mezi které patří mimo jiné také Akt o digitálních službách (DSA), vznikla i Zpráva o zahraničním vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací, která tvrdí, že „EU a její členské státy musejí vytvořit věrohodné nástroje na odstrašování.
Zvláštní výbor Evropské komise vyzval „zejména EU a její členské státy, aby navýšily zdroje a prostředky přidělené subjektům a organizacím v celé Evropě a po celém světě, jako jsou analytická střediska a ověřovatelé faktů.
V České republice a na Slovensku zajišťovaly pro Evropskou komisi tento fact-checking doposud například tyto platformy: Manipulátoři, Demagog, Evropské hodnoty, Neovlivní, Čeští elfové, Semantic Visions či Konšpirátori.sk.
Zdroj: weforum.org, europarl.europa.eu